Про це розповіли нові дослідження вчених…
Чорнобильська ядерна катастрофа 1986 року стала глобальним лихом, але нині зона відчуження стала своєрідним заповідником для дикої природи. Східна деревна жаба (Hyla orientalis), як показали дослідження, опубліковані в журналі Biology Letters, пристосувалася до високого рівня радіації та демонструє нормальну тривалість життя, відсутність стресу та звичайне старіння.
«Нинішній рівень радіації недостатній для помітного впливу на природу. Під час роботи у забруднених районах ми отримали дозу, аналогічну рентгенівському знімку у стоматолога», - зазначив у видання iflscience, науковий співробітник Estación Biológica de Doñana та автор дослідження, яке тривало з 2016 по 2018 рік, Пабло Буррако.
У рамках дослідження команда зібрала понад 200 самців жаб по всьому градієнту радіаційного забруднення, оцінюючи рівень радіації, стресу та тривалість життя. Науковці не виявили різниці у життєвих показниках між жабами із зони відчуження та контрольними зразками з незабруднених територій.
Науковці припускають, що адаптація до високих рівнів радіації може бути пов'язана з меланізмом — зміною забарвлення на чорний, що, можливо, допомагає зменшити вплив радіації. Однак, Буррако відзначає, що це припущення потребує додаткових досліджень, однак наразі дослідницька робота ускладнена через війну в Україні.
Незважаючи на минулі небезпеки, нинішній рівень радіації та відсутність людського втручання створили умови для збільшення кількості тварин у зоні. Автори дослідження підкреслюють, що Чорнобиль став прихистком для дикої природи і його збереження важливе для вивчення еволюційних адаптацій тварин.
Читай також: