Пів мільярда років тому на Землі панували зовсім інші форми життя
У первісних морях літав хижак, схожий на метелика, який ловив здобич своєю пащею, а дихав... за допомогою довгих зябер, розташованих на сідницях, пише видання livescience. Істота отримала названу Mosura fentoni і, як з’ясували вчені, була напрочуд унікальною.
Цікаво, що назву Mosura fentoni отримала не випадково, а через подібність до Мотри – гігантського метелика з японського кіно жахів. Щоправда, на відміну від кіношної Мотри, яка могла б позмагатися з Годзіллою, реальна M. fentoni була крихітною – розміром з людський палець. Але, незважаючи на свій скромний розмір, ця знахідка є величезним і рідкісним скарбом для наукового світу.
Більшість скам'янілостей Mosura fentoni були виявлені у гірській формації Берджесс Шейл у Канадських Скелястих горах. Їх стан настільки ідеальний, що дозволив вченим розгледіти неймовірні деталі біології виду, включаючи нервову систему, систему кровообігу та травний тракт. Це надзвичайно рідкісне явище для скам'янілостей, адже м'які тканини зазвичай не зберігаються.
«Дуже мало знахідок скам'янілостей у світі пропонують такий рівень розуміння анатомії м'яких внутрішніх органів. Ми можемо побачити сліди, що представляють пучки нервів в очах, які були задіяні в обробці зображень, як і у живих членистоногих. Деталі вражають», - захоплено зазначив у висновку, опубліковані в журналі Royal Society Open Science, Жан-Бернар Карон, куратор палеонтології безхребетних у Королівському музеї Онтаріо.
M. fentoni належала до групи предкових членистоногих, яких називають радіодонтами. Ці безхребетні процвітали протягом кембрійського періоду (від 541 до 485 мільйонів років тому). Вивчивши та відсканувавши скам'янілості Mosura fentoni, вчені виявили, що, на відміну від інших радіодонтів, M. fentoni мала безліч сегментів тіла на задній частині, вкритих зябрами. Цей вид також мав найдовші зябра відносно довжини тіла серед усіх відомих радіодонтів, незважаючи на те, що він був одним з найменших. Команда дійшла висновку, що задні зябра, найімовірніше, були спеціалізованою системою дихання. Хоча вчені не впевнені, чому M. fentoni знадобилися такі довгі зябра, вони припускають, що це була адаптація до середовища з низьким вмістом кисню або активний спосіб життя, що вимагав більшого споживання кисню. У будь-якому випадку, це відкриття підкреслює, що радіодонти були більш різноманітними, ніж вважалося раніше.
Читай також: