Це протилежність більш відомому дальтонізму…
Чи знали ви, що деякі люди здатні бачити кольори, яких більшість із нас ніколи не побачить? Це явище називається тетрахромністю – рідкісною генетичною особливістю, яка дозволяє людям бачити в 10 разів більше відтінків, ніж звичайні люди.
Як пише видання iflscience, посилаючись на дані Healthline, звичайна людина сприймає близько мільйона відтінків кольорів. Натомість ті, хто має тетрахромію, можуть бачити аж 100 мільйонів відтінків. Хоча наука все ще вивчає це явище, воно є протилежністю більш відомого дальтонізму.
Тетрахромія є результатом генетичної мутації. Як пояснюють спеціалісти Клініки Клівленда, більшість людей народжуються з трьома колбочками в очах, які допомагають розрізняти кольори. У людей з дальтонізмом – лише дві, а у тетрахроматів – чотири. Це надає їм можливість бачити світ у кольорах, які для нас невидимі.
Наприклад, Кончетта Антіко, одна з небагатьох відомих тетрахроматів, розповіла BBC Future про свій досвід: вона часто помічала відтінки на каменях і листках, які інші люди не могли побачити. Її учні погоджувалися з нею, хоча, як виявилося пізніше, вони просто були ввічливими – ці кольори для них були невидимими.
Вважається, що до 12% людей з ХХ-хромосомою можуть мати тетрахромію, але не всі здатні бачити світ у таких яскравих відтінках. Це залежить від того, чи є додаткова колбочка з іншою частотою та чи здатен мозок обробляти цю розширену колірну інформацію.
У дослідженні 2010 року, опублікованому в Journal of Vision, лише один із 24 учасників продемонстрував справжню тетрахроматичну поведінку.
Незважаючи на інтенсивні дослідження дальтонізму, тетрахромія залишається загадкою для науки. Зараз немає надійних тестів, які б допомогли виявити тетрахромію в широкому доступі. Наявні тести ДНК лише частково допомагають визначити генетичну мутацію, але потребують додаткових спеціалізованих досліджень.
Зате є надія для тих, хто хоче побачити світ так, як його бачать тетрахромати: вчені працюють над розробкою спеціальних окулярів, які дозволять звичайним людям розширити свої можливості сприйняття кольорів.
Читай також: