Штучний інтелект відкриває загублені артефакти…
Команда дослідників з Університету Ріцумейкан в Японії та Пекінського університету науки і технологій використала нейронну мережу для цифрової реконструкції втраченого рельєфу храму Боробудур, найбільшого буддійського храму у світі, що розташований в Індонезії. Для відтворення вони застосували фото 134-річної давності, зроблене під час реконструкції храму.
За словами професора Сатоші Танаки, ця новітня технологія відтворення артефактів дозволяє зберегти втрачені культурні скарби у віртуальному просторі. Як пише видання arkeonews, дослідження було представлено на 32-й конференції ACM Multimedia, де професор і його колега доктор Цзяо Пан продемонстрували можливості нейронної мережі. За допомогою цієї мережі стало можливим з високою точністю візуалізувати рельєфи, відтворивши не лише контури, але й текстури та деталі на різних рівнях глибини.
Фото: Pan et al. 2024
Рельєф храму, відомий своїм багатим оздобленням, включає зображення людей в традиційному одязі на тлі архітектури та природи. Оскільки рельєф було перекрито арматурними стінами для захисту, збереглося лише декілька старих фотографій. Попередні спроби реконструкції виявились неефективними, оскільки не могли точно відтворити різницю в глибині, через що втрачались дрібні деталі. Команда професора Танаки зосередилась на проблемі «м'яких країв», завдяки чому вдалося передати точну глибину об’єктів у моделі.
«Ця технологія відкриває нові можливості не лише для археологів, але й для звичайних людей, що тепер зможуть віртуально подорожувати в часі», – підкреслив професор Танака.
Завдяки такій реконструкції стародавні пам'ятки можуть бути доступними для досліджень у віртуальній реальності, що робить їх віртуальний досвід ще більш захоплюючим і реалістичним.
Читай також:
- Стародавній міф на новий лад: скільки насправді тривала подорож легендарного Одіссея?
- Наблизився до звукового бар’єра і досяг 1012 км/год: літак XB-1 побив рекорд швидкості
- У марсіанського кратера із можливими слідами стародавнього життя є близнюк на Землі – це живе озеро
Фото: Terrace on the temple of Borobudur 1913. Wikipedia Commons