Він правив Єгиптом майже 40 років у період Нового царства..
Дослідники вперше за 3350 років відтворили обличчя Аменхотепа III – одного з найзнаковіших фараонів Давнього Єгипту. Новітні технології дозволили оживити образ правителя, який керував періодом розквіту єгипетської цивілізації, повідомляє видання iflscience.
Аменхотеп III, відомий під прізвиськом «Чудовий», правив Єгиптом майже 40 років у період Нового царства (1388–1351 роки до н. е.). Під час його правління імперія процвітала, а пам’ятники, які збудували на його честь, до сьогодні вражають масштабами. Серед них – храм у Луксорі, численні споруди в Карнаку та Мемфісі, а також легендарні Колоси Мемнона, що охороняють його меморіальний комплекс.
Мумія Аменхотепа III, хоча і добре відома, перебуває у поганому стані. Через грабіжників і вологість за століття збереглася лише частково скелетована голова. Окрім того, фараона піддали незвичайному процесу муміфікації: його тіло висушили у натронній ванні, обробили смолою і перетворили на щось схоже на статую. Це ускладнило реконструкцію його вигляду.
Дослідники, які опублікували свою працю в журналі Clinical Anatomy, спиралися на записи анатома Графтона Е. Сміта, який вперше вивчав мумію у 1905 році. Вони використали ці дані разом із сучасними фотографіями та методами комп’ютерної томографії. Так вдалося створити точну 3D-модель черепа, а потім додати м’які тканини.
Учені представили дві версії реконструкції. Перша – максимально об’єктивна, без волосся і кольору, лише сірий відтінок. Друга – більш художня: фараон з відкритими очима та у королівському одязі. Остання версія виглядає значно ближче до образу правителя, якого називають «Чудовим».
Читай також:
- Перший за 20 років під українським прапором: як новітній криголам «Ноосфера» досліджує Антарктиду?
- Чому грудень – найкоротший місяць за денним світлом у році?
- Українці створили нашийник-комунікатор для котів: що думають ваші улюбленці?
Фото: Moraes et al., Clinical Anatomy (2024)/Cícero Moraes