600 років пролежав у багнюці зруйнованого замку: в Польщі знайшли середньовічну коштовність «гідну герцога»

Цікаво
600 років пролежав у багнюці зруйнованого замку: в Польщі знайшли середньовічну коштовність «гідну герцога»
Lech Marek
Поширити в соціальних мережах:

Ця неймовірна знахідка перевертає уявлення про середньовічні коштовності.

Цей дорогоцінний камінь, виявлений у рові замку Кольно, оправлений у позолочене срібло, був, імовірно, частиною брошки, що належала високопоставленому аристократу, і є справжньою сенсацією у світі археології, пише видання Live Science. 

Як правило, середньовічні прикраси знаходять у скарбах або гробницях, але цей аметист – особливий. Його виявили у «повсякденній» ситуації, що свідчить про те, що він, ймовірно, був загублений кимось, хто подорожував до замку Кольно або повертався з нього. Це робить знахідку ще більш унікальною та дозволяє зазирнути в буденне життя середньовічної еліти.

«Я вважаю, що цей предмет спочатку був частиною брошки або, що менш імовірно, віночка чи корони, – розповів Live Science Лех Марек, археолог Вроцлавського університету в Польщі, який очолював розкопки. – Це робить його таким унікальним у контексті середньовічного поселення».

Замок Кольно, заснований на початку 13 століття, був не просто фортецею, а й герцогським палацом, що контролював транспортування деревини як митниця. Його перший власник, герцог Болеслав III Бжезький, пізніше продав його заможним лицарям. На жаль, у 1443 році замок був зруйнований під час громадянських війн у Сілезії. З 2010 року Лех Марек та його команда проводять археологічні розкопки на цьому історичному місці, виявляючи військові артефакти, предмети кавалерії та кераміку 14-го та 15-го століть. Знахідка цього аметисту – яскраве підтвердження багатої історії замку.

Завдяки сучасному обладнанню, вченим вдалося достеменно ідентифікувати дорогоцінний камінь. За допомогою раманівського спектроскопічного аналізу, що вимірює світло, випромінюване лазерами, аметист був підтверджений як такий. Рентгенофлуоресцентний аналіз показав, що металеві частини були зі срібла та позолочені вогнем, що містило значну кількість ртуті. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому 11 липня в журналі Antiquity, авторами якого є Лех Марек та Беата Мязга, ще один археолог з Вроцлавського університету.

Середньовічний фольклор приписував аметистам безліч магічних властивостей: вони могли захищати свого власника від сп'яніння, отрути, подагри, поганих снів, зради, обману, полону, сліпоти, чарів та задухи. Крім того, ці камені символізували віру, скромність та мучеництво.

Досі невідомо, хто саме загубив цей напівкоштовний камінь і за яких обставин. Проте дослідники впевнені: власник вів аристократичний спосіб життя. Подібні коштовності в аналогічній оправі були знайдені на високоякісних ювелірних виробах того періоду. 

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше