Великий Луг – це річкові плавні на півдні України. Ця унікальна територія складається з островів серед очеретів, де існує неповторна екосистема. Тут водилися рідкісні види тварин та птахів. Саме тут знаходилося гігантське нерестилище риби осетрових порід, одне з найбільших у світі місць нересту чорної ікри. Серед цих природних багатств, які тоді були майже безлюдними, оселилося українське військове братство. І хоча росія з усіх кутків кричить, що південь України завжди заселяли етнічні росіяни, реальна історія розповідає зовсім інше. Свою республіку на цих територіях утворили … запорозькі козаки.
«На півдні України проживало менше мільйона людей, і це були в основному козаки, а також невелика частка татар і турків. Козаки жили своїм життям, мали певну економічну організацію, займалися торгівлею. Це були вільні люди», – розповіла докторка історичних наук Галина Турченко.
На території Великого Лугу козаки будували укріплену Січ. Вони жили тут, проводили військові наради і готувалися до походів. Місце розташування Січей постійно змінювалося, і за 300 років існування козацтва їх було вісім – від першої Хортицької до останньої Нової Січі. Кошових отаманів, гетьманів і старшину козаки вибирали шляхом голосування на січовому майдані.
«Україна – одна з небагатьох країн, де дійсно були демократичні устої. Французи, приїжджаючи сюди, бачили умовну рівність. Потенційно будь-який козак міг бути обраний на гетьмана. Такої виборності влади тоді не було ніде в Європі, де переважно це були монархічні країни, де влада передавалася у спадок», – каже доктор історичних наук Євген Луняк.
Тим часом південно-західніше від Запорізької Січі існував зовсім інший світ. Що можна дізнатися про нього цікавого, дивись у проєкті «Справжня історія» просто зараз:
Читай також: