Революція в астрономії: новий телескоп ELT зможе виявити ознаки життя на планеті, схожій на Землю

Swinburne Astronomy Productions/ESO

Надзвичайно Великий Телескоп (ELT) запрацює в пустелі Чилі вже у 2028 році

Згідно з останніми науковими моделюваннями, цей телескоп, з діаметром головного дзеркала в 39 метрів, відкриє перед людством безпрецедентні можливості для дослідження космосу, зазначає видання livescience.

Завдяки своїй потужності, ELT зможе збирати в десятки разів більше світла, ніж попередні телескопи, і надавати зображення в 16 разів чіткіші, ніж космічний телескоп Хаббл. Це дозволить вченим детально аналізувати атмосфери екзопланет, шукаючи ознаки життя.

Однією з ключових функцій ELT буде аналіз спектрів атмосфери екзопланет. Цей процес передбачає вивчення світла, яке проходить через атмосферу планети, коли вона перетинає диск своєї зірки. Аналізуючи спектр цього світла, вчені можуть визначити наявність таких молекул, як вода, вуглекислий газ і кисень.

На відміну від космічного телескопа Джеймса Вебба (JWST), який вже надав цінні дані про атмосфери екзопланет, ELT зможе збирати спектри не лише транзитних планет, а й тих, що не проходять перед своїми зірками.

Для оцінки потужності ELT, вчені провели моделювання, зосередившись на планетах, що обертаються навколо червоних карликових зірок. Вони розглянули чотири сценарії: Земля з розвиненою біосферою, рання Земля, планета, схожа на Марс або Венеру, і добіотична планета.

Результати моделювання показали, що ELT зможе чітко розрізняти різні типи планет, схожих на Землю, і уникнути помилкових позитивних або негативних результатів. Наприклад, для Проксими Центавра, найближчої до нас зірки, ELT зможе виявити ознаки життя на планеті, схожій на Землю, всього за 10 годин спостереження.

Ці результати відкривають захоплюючі перспективи для пошуку позаземного життя. ELT має потенціал відповісти на одне з найважливіших питань в історії людства: чи самотні ми у Всесвіті?

Читай також:

У сучасному світі, де глобальні новини змінюються щохвилини, ми часто чуємо про Раду Безпеки ООН та її впливових членів.
24052025
Ми щодня дивимося на них, вони пливуть над нами, змінюючи обриси та кольори. 
На відміну від багатьох інших установ, які намагалися б приховати такий ляп, музей вирішив діяти відкрито. 
На жаль, фальшивки – це не лише про картини відомих художників чи розкішні прикраси.