Бомба сповільненої дії: орбіти Землі перетворюються на звалище сміття, яке загрожує людству

Європейське космічне агентство (ESA) б'є на сполох

Сміття загрожує зробити орбіти Землі непридатними для використання. Як зазначає livescience, у звіті, оприлюдненому 1 квітня, йдеться про те, що навіть якщо людство миттєво припинить запускати нові об'єкти в космос, кількість існуючого сміття вже достатня для нескінченного ланцюга зіткнень, відомого як «синдром Кесслера».

«Навіть якщо ми не створюватимемо нового космічного сміття, цього буде недостатньо, щоб запобігти безперервній серії зіткнень і осколків», - попереджають експерти ESA.

За оцінками агентства, на орбіті вже обертається понад 1,2 мільйона об'єктів космічного сміття розміром понад 1 см, і понад 50 000 об'єктів розміром понад 10 см. Уявіть собі: навіть невелика горошина, що летить зі швидкістю тисячі кілометрів на годину, може вивести з ладу супутник. А об'єкт розміром з кулак здатний пробити обшивку Міжнародної космічної станції (МКС).

«Будь-що, що перевищує 10 см, може розбити супутник або космічний корабель на частини», - йдеться у звіті.

Ситуація ускладнюється зростанням кількості запусків, особливо великих груп малих супутників. Крім того, не все космічне сміття згорає в атмосфері або падає на Землю. Уламки продовжують стикатися, розбиваючись на ще дрібніші шматки, створюючи небезпечну хмару, що постійно зростає.

Щоб запобігти катастрофі, ESA пропонує радикальні заходи. По-перше, необхідно проектувати супутники так, щоб вони згоряли в атмосфері протягом п'яти років після закінчення терміну служби. По-друге, потрібно активно видаляти вже існуюче сміття. У 2028 році ESA планує запустити місію ClearSpace-1, яка стане першою спробою захопити та видалити непрацюючий супутник з орбіти.

«Настав час очистити космічне сміття, перш ніж орбіти стануть «непридатними для використання», - закликають експерти ESA.

Читай також:

Сучасна наука дедалі сміливіше заявляє: жити довго та повноцінно — не фантастика, а цілком досяжна мета. 
У світі, де більшість із нас мріє про відпочинок на пенсії, деякі люди продовжують дивувати своєю енергією та силою духу. 
18072025
Цього вікенду Україна розділиться на «мокрі» та «сонячні» зони, тож приготуйтеся до різноманітності!
18072025
Літо — це сезон морозива, довгих прогулянок і… боротьби з нестерпною спекою...
18072025
Час забути про дедлайни та зануритися у світ пригод.