Середньовічні лікарі володіли вражаючими навичками: у Німеччині знайшли 400-річний протез руки із скелетом власника

Знахідка, яку описали як «щось особливе», вразила археологів і істориків…

Археологи розкопали неймовірний артефакт в місті Фрайзінг, Баварія, який розкриває перед нами дивовижні медичні навички середньовічних лікарів. Як пише видання Iflscience, під час робіт з прокладання нових труб поблизу церкви Святого Георгія, науковці виявили скелет чоловіка, ліва рука якого була замінена надзвичайним протезом, віком близько 400 років.

Фото: Археологічний офіс Anzenberger & Leicht

Знахідка, яку описали як «щось особливе», вразила археологів і істориків. Рука була ампутована за життя чоловіка, залишивши лише великий палець недоторканим. Протез був виготовлений із заліза та кольорового металу, обтягнутий шкірою і мав пусту порожнину. Цей порожнистий протез мав чотири окремо виготовлені пальці, що лежали паралельно один одному. Імовірно, він кріпився до кукси руки.

Радіовуглецеве датування та аналіз останків показали, що чоловік, якому належала ця рука, жив у період між 1450 і 1620 роками, віком від 30 до 50 років. Спеціалісти не можуть точно сказати, як саме відбулася ампутація руки, але цей період в історії Європи був супроводжений численними конфліктами, включаючи Тридцятирічну війну (1618-1648), що може пояснити потребу в подібних протезах.

Ця знахідка приємно здивувала археологів і вивчаючих середньовічну історію, яка демонструє вражаючу турботу і навички медичних фахівців того часу. Незважаючи на обмежені можливості тодішньої медицини, протези, подібні до цього, свідчать про бажання полегшити життя та покращити якість життя осіб з обмеженими можливостями. Всього в Європі знайдено близько 50 подібних протезів, які свідчать про те, наскільки розвинені були технології протезування в середньовіччі.

Читай також:

Фото: BLfD

Як не дивно, досі точаться суперечки про правильність розташування кольорів на нашому стягу.
05072025
Ця розробка може дати початок цілому поколінню гнучких гаджетів – від медичних імплантатів до роботів-трансформерів.
Мамай-гора – це не просто пагорб на березі Каховського водосховища. Це справжня скарбниця минулого, одне з найбільших поховань на Євразійському континенті, що зберігає тисячолітні таємниці скіфів.