Міжнародна група дослідників знайшла в північній Монголії кулон, якому близько 42 000 років і який може бути найдавнішим відомим зразком різьбленого фалоса. Камінь був виявлений на місці розкопок у горах Хангай, пише видання Arkeonews, посилаючись на дослідження нещодавно опубліковане в Nature Scientific Reports.
Монгольська прикраса, зроблена людиною, має довжину близько 4,3 сантиметра. За словами вчених, які провели дослідження кулона, різьблений графіт є «найпершим відомим антропоморфним зображенням статі» і був створений у верхньому палеоліті. Чорний кулон має кілька канавок, але увагу вчених привернули дві з них. Дослідники вважають, що ці борозенки були висічені в камені, щоб зробити його схожим на чоловічий статевий орган. Але не всі впевнені, що монгольська підвіска уособлює собою фалос.
Археолог з Університету Бордо та провідний автор дослідження Соланж Ріго, вважає, що найсильніший аргумент на користь кулона як фалічного зображення походить від особливостей, на яких зосередився його виробник:
«Наш аргумент полягає в тому, що коли ви хочете представити щось абстрактне, ви виберете дуже конкретні риси, які дійсно характеризують те, що ви хочете представити. Наприклад, у цьому випадку різьбяр, здається, подбав про те, щоб визначити отвір уретри і відрізнити головку від стовбура»
Комбінація мікроскопії та інших аналізів поверхні показує, що кам’яні інструменти, ймовірно, використовувалися для вирізання канавок як для уретри, так і для головки. Було також виявлено, що кулон більш гладкий на задній, ніж на передній частині. Шнурок, ймовірно, був закріплений навколо головки, що свідчить про те, що прикраса могла носитись на шиї. Рівень зношеності поверхні свідчить про те, що він, ймовірно, передавався кількома поколіннями.
Графіт не був широко доступний поблизу Толбора, що свідчить про те, що кулон міг потрапити звідкись, можливо, через торгівлю.
Читайте також:
- Наркоторгівля та безпека у Мексиці: райони, де живе мафія, місцеві вважають найбезпечнішими
- За час війни українська ППО збила 3686 безпілотників і 1271 ракету: бойові втрати ворога станом на 10 липня
- Межа між реальністю і фільтрами: бажання виглядати як на фото в Instagram веде до психічних розладів
Фото: Nature Scientific Reports