Перша «залізниця» світу: Діолкос – диво інженерії античності, побудоване 600 років до нашої ери

Це старовинне технологічне досягнення дозволяло перевозити кораблі…

Відкриваючи вікно у минуле та занурюючись у світ давніх греків, можна побачити, як блискучі мислителі та винахідники спроектували дорогу, яка стала прародителькою сучасної «залізниці» і виявилася дивом інженерії свого часу. Вона відома як Діолкос.

Як пише видання arkeonews, ця амбітна дорога, споруджена ще 600 років до нашої ери, перетинала Коринфський перешийок, з'єднуючи порти у Коринфській та Саронічній затоках.

Щоб уникнути небезпеки морських штормів, кораблі вантажили на колісні пристрої та тягнули через перешийок. Ділянки дороги були навмисно рифлені, створюючи своєрідну «залізницю» для суден. Величезні мотузки тягли кораблі до пандусів, де їх піднімали на дерев'яні рами та повертали під кутом для пересування.

«Діолкос» був першою систематичною спробою полегшити перевезення товарів і військових кораблів із Саронічної затоки в Коринфську затоку і навпаки», - розповів помічник директора Коринфського ефорату старожитностей, доктор Георгіос Спіропулос.

Це технологічне досягнення античності дозволяло перевозити великі судна по суші протягом багатьох століть. Але у 1893 році з'явилася сучасна альтернатива – Коринфський канал, який, хоча і мав свої проблеми, все ж відкривав нові можливості для морського транспорту. Тепер канал переважно використовується для прогулянкових суден і туристичних круїзів, а стародавній Діолкос залишився в історії як свідоцтво величі давніх інженерних знань і зусиль.

Читай також:

Фото: Twitter/The Wrath of Gnon

Усі ми знаємо штаб-квартиру ООН як невід'ємну частину пейзажу Нью-Йорка. Але чи замислювалися ви колись, чому саме це місто стало домом для найважливішої міжнародної організації світу?
12072025
Археологи зробили неймовірне відкриття, яке сколихнуло світ історії та мисливців за скарбами.
Вони не схожі на величезні військові субмарини, які ми звикли бачити у фільмах. 
12072025
Уявіть: не безкінечне розширення, не повільне згасання зірок у холодному космосі, а грандіозне стиснення у зворотному напрямку — аж до тієї самої точки, з якої усе почалося...
Історія, що вражає своїм зухвальством та абсурдністю, розгортається навколо першого в історії України пірата.
Здалеку їхній прапор може нагадувати веселого Роджера, але замість черепа та кісток на ньому красуються тризуб і посох.