Серед 21 римських «табличок проклять» одна містить написи вимерлою кельтською мовою – галльською. Як пише видання arkeonews, розкопки проводилися на місці лікарні XVIII століття, де було виявлено давній некрополь, що налічує понад 60 поховань.
Стародавнє кладовище, віком близько 2 000 років, розташоване неподалік Парижа, приховувало в собі не лише рештки римських чоловіків, а й загадкові артефакти – тонкі свинцеві пластини з закляттями, відомі як «таблички прокляття». Ці таблички, пронизані цвяхами, призначалися для звернення до богів з проханням про помсту або виконання бажань.
Особливий інтерес викликала одна з табличок, знайдена біля ніг похованого чоловіка. Завдяки сучасним технологіям, зокрема рентгенівській томографії, вченим вдалося розгорнути пластину і розшифрувати напис. Виявилося, що текст містить звернення до Марса, римського бога війни, з проханням проклясти певних людей.
Окрім латинських слів, на табличці також присутні написи галльською мовою, що робить знахідку ще більш унікальною. Галльська мова, що належала до кельтської групи, зникла з ужитку багато століть тому.
Наразі археологи продовжують дослідження інших «таблеток прокляття», сподіваючись отримати більше інформації про релігійні вірування, культуру галлів та період римського завоювання Галлії.
Читай також:
- Розкопки поховання Богдана Хмельницького: радянська влада зупинила проєкт, а археолог наклав на себе руки
- «Ховатись не збираюсь»: зірка «Злих духів» Олександр Яцентюк про досвід оновлення даних в ТЦК і отримання повістки
- Козацький отаман Іван Сірко залишив заповіт, в якому розповів яким чином можна отримати його надприродну силу