У Долині царів, у гробниці юного фараона Тутанхамона, археологи виявили артефакти, які, можливо, використовувалися в стародавньому єгипетському ритуалі «пробудження Осіріса». Про це пише видання livescience і додає, що Ніколас Браун, єгиптолог з Єльського університету, вважає, що знайшов перші докази проведення цього обряду для фараона.
Досліджуючи записи розкопок гробниці, Браун звернув увагу на чотири глиняні жолоби та чотири посохи, знайдені в похоронній камері. Жолоби мали отвори для виливання рідини, ймовірно, води, на мумію або поруч із нею. Посохи, на думку вченого, символізували посох бога Гора, сина Осіріса.
Осіріса, бога підземного світу, згідно з міфами, воскресили після вбивства братом Сетом. У ритуалі «пробудження Осіріса» відтворювалася ця історія: Гор торкався посохом Осіріса, наказуючи йому прокинутися.
Водні обряди мали важливе символічне значення. У «Текстах пірамід» згадується, що рідина для виливання вважалася «життєдайною» і мала відновити тіло померлого. Вода з Нілу, відома як «Око Гора», символізувала відродження та перемогу над смертю.
Чотири жолоби та чотири посохи також символізували чотири сторони світу, що захищали померлого.
Цікаво, що батько Тутанхамона, Ехнатон, намагався запровадити монотеїстичну релігію, зосереджену на поклонінні богу Атону, заборонивши поклоніння іншим богам, зокрема Осірісу. Проте Тутанхамон повернув Єгипет до політеїзму, відновивши культ Осіріса.
«Тутанхамон і його наближені мали можливість змінити похоронні обряди та повернути Осіріса», — зазначив Браун. Ритуал «пробудження Осіріса» став символом цього повернення.
Паула Вейга, дослідниця з Мюнхенського університету, підтримала висновки Брауна, додавши, що в жолобах могли міститися не лише вода, а й інші речовини, наприклад, мазі.
Читай також: