Якщо людині треба чотири дні на розмінування, то гризуну – кілька годин…
Ми неодноразово у наших публікаціях розповідали історію найвідомішого українського пса-сапер Патрона. Проте крім нього зараз рятують життя українців й інші тварини, які так само несуть службу разом зі своїми напарниками-людьми. Наприклад, конкуренцію Патрону вже створює вівчарка Алмаз. Але, якщо до собак-міношукачів ми вже звикли, то щури-пошуковці мін неодмінно викликають здивування.
У Мозамбіку, колишній Португальській колонії, після здобуття незалежності десятки років не стихала громадянська війна. Міни закладали у селах, школах, військових бараках, мостах та інших об’єктах інфраструктури. Програма розмінування стартувала у цій країні ще на початку 90-х і досі триває. Роботу саперів ускладнює місцевий клімат, який просто не дає змоги працювати. Тому кілька років тому на допомогу людям-міношукачам прийшли великі сумчасті щури.
Їхня головна супер-сила – надзвичайний нюх. Звучить неймовірно, та вони здатні відчути запах однієї трильйонної частки граму вибухівки і не лише у металевому корпусі, але і у пластиковому, що значно важче для людей з металошукачами.
«Вони напихають їжу за щоки. Потім закопують її у землю, щоб пізніше знайти її за запахом. Це дуже близько до того, як вони працюють над пошуком мін. До того ж щури краще переносять спеку, а натреновані гризуни легко знаходять міни, закопані десятки років тому, а територію, яку люди прочісують за чотири дні, вони очищують вже до обіду», - розповідають експерти із щурячого мінного тренування.
Як же проходить підготовка цих маленьких рятівників – дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Дивись також: