Війна — це не тільки жорстокість і боротьба за життя, а й особливий світ забобонів і прикмет, які допомагають бійцям зберегти душевну рівновагу там, де панує хаос…
Чому навіть найсміливіші воїни довіряють знакам і ритуалам? Як забобони впливають на їхній настрій і дії?
Коли життя перебуває на межі, віра у прикмети стає сильнішою. Як каже військова мудрість: «На вiйнi краще розсипати сіль, ніж патрони», «Впустити набої — погана прикмета», «Якщо щось загубилась буквально перед ротацією чи переїздом — не шукай, то плата за те що живий».
Ігор Мазур розповідає, що деякі бійці «носили біля серця металічний портсигар. Була надія на те, що їх це врятує». Цей простий металевий предмет ставав немов оберегом, символом захисту в найнебезпечніші моменти.
Ігор Мазур брав участь не лише в зоні АТО, а й у грузинсько-абхазькому конфлікті.
Він зізнається: «Під час війни краще з Богом не жартувати».
Одного разу він виносив пораненого хлопця, який «до цього відштовхнув священника, відмахнувся від Біблії та одягнув черевики, зняті з мертвого». Цей випадок показує, як різна може бути віра у найтяжчі моменти — від цілковитого заперечення до надзвичайної надії.
Особливо примітною є історія «чорної суботи» на грузинсько-абхазькому фронті.
За словами Ігоря Мазура, саме в цей день траплялися найтрагічніші випадки втрат: «Все лихе, у тому числі смерть товаришів, траплялася в суботу, тому її назвали — "чорною". Тоді ми ухвалили рішення віддати шану „чорній“ суботі і більше цього дня тижня не воювали. Після цього, ніхто з бійців не загинув», — згадує командир.
Ця традиція — не лише про забобони, а й про пам’ять і повагу, які допомагають зберегти життя.
Забобони та прикмети на війні — це не просто пережиток минулого, а глибокий психологічний механізм, що допомагає бійцям зберігати спокій і надію у найекстремальніші моменти. Віра у знаки та ритуали стає для багатьох своєрідним щитом, що захищає навіть там, де зброя безсила.
Чи готовий ти дізнатися, які ще дивовижні історії та прикмети ховає війна? Що приховують забобони, і як вони допомагають людям вижити в найнебезпечніших обставинах? Про все це ти можеш дізнатися у випуску проєкту «Загублений світ» просто зараз.
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також: