Скіфське золото в Амстердамі: як рф намагалася викрасти кримські артефакти і програла 10-річну боротьбу?

Загублений світ
Скіфське золото в Амстердамі: як рф намагалася викрасти кримські артефакти і програла 10-річну боротьбу?
Поширити в соціальних мережах:

Україна повертає свої культурні скарби додому…

З моменту своєї появи росія неодноразово намагалася безкарно привласнити культурні цінності інших народів, і Україна не стала винятком. Проте нині Україна розпочала процес повернення безцінних артефактів, і цивілізований світ підтримує її в цих зусиллях.

Одним із найгучніших випадків у цій боротьбі став міжнародний конфлікт навколо скіфського золота. У 2014 році в Амстердамі стартувала виставка під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря». Вона включала всесвітньо відомі скіфські артефакти, знайдені в Криму, зокрема золото скіфів.

Київський музей історичних коштовностей, який надав експонати для виставки, від самого початку був залучений до цього процесу.

«Це були речі з кургану «Товста могила», де знайшли пектораль. Також був золотий шолом з Донецької області і спеціальний футляр для луку та стріл, який було знайдено на території Криму», - розповіла провідна наукова співробітниця Скарбниці національного музею історії України Євгенія Величко.

До виставки долучилися також чотири кримські музеї, зокрема Центральний музей Тавриди та Національний заповідник «Херсонес Таврійський».

«Надали кам'яні скульптури, золоті та бронзові вироби, а також предмети зі слонової кістки. Загалом колекція була вражаючою і складалася з 565 унікальних предметів», - розповіла провідна наукова співробітниця Скарбниці національного музею історії України Оксана Ліфантій.

Планувалося, що ця колекція перебуватиме за кордоном лише кілька місяців, але через анексію Криму росією артефакти залишилися в Нідерландах на цілих десять років. Увесь цей час рф намагалася домогтися повернення артефактів до окупованого півострова. Спочатку країна-агресор запропонувала Україні компроміс – повернути експонати з Київського музею в Україну, а з кримських музеїв – у Крим. Проте Україна не могла дозволити створити юридичний прецедент, який би визнавав анексію Криму.

«Росія заходила в Крим на двох крилах і одним з них була археологія. На момент заходу до Криму російських військ там вже працювало 11 експедицій з москви і петербургу», - розповів скіфолог, завідувач відділу інституту археології НАНУ Юрій Болтрик.

Щоб заволодіти скіфським золотом, окупаційна влада росії вдалася до хитрощів, навмисно не перереєстровуючи кримські музеї за російським законодавством. Москва вимагала повернення скарбів нібито «законним власникам». Проте керівництво амстердамського музею звернулося до суду, і після двох років судової тяганини було ухвалено рішення: колекція скіфського золота має бути повернута Україні.

Росія не збиралася визнавати поразку і розпочала запеклу боротьбу, озброївшись армією юристів та лобістів. Проте після семи років слухань Апеляційний суд Амстердама ухвалив історичне рішення: колекція належить Україні і має повернутися на її територію.

«Росія хотіла застовбити нашу історію, привласнити її собі, сказати, що наша історія – це їхня», - впевнений історик, політолог Олександр Палій.

Цей випадок став знаковим у боротьбі за культурну спадщину України, підтвердивши її право на власну історію та культурні цінності.

Більше про боротьбу за нашу спадщину дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:

Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.

Дивись також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Продають серця, кістки та очі українців Заходу: нові фейки рф про «чорну трансплантологію» в Україні
Русалки та гігантські соми, які виповзають на берег: нові свідчення мутантів Чорнобиля
Русалки та гігантські соми, які виповзають на берег: нові свідчення мутантів Чорнобиля

Риби в зоні відчуження можуть досягати трьох метрів у довжину…

Немовля і двоє дітей в одній могилі: в кургані, віком 7600 років, знайшли ще один дитячий скелет
Немовля і двоє дітей в одній могилі: в кургані, віком 7600 років, знайшли ще один дитячий скелет

Сталося це під час розкопок кургану Домузтепе у південній Туреччині…

Таємна змова американських мільярдерів: чому насправді заборонили використання конопель?
Телеканал 2+2 транслюватиме матч «Динамо» - «Рух»
Телеканал 2+2 транслюватиме матч «Динамо» - «Рух»

7-й тур Української прем'єр-ліги…

Броня безсмертя: до V століття померлих правителів Китаю одягали в таємничий костюм з нефриту
Читати більше