Панування на воді: козацькі флотилії лякали ворогів ще до існування Російської імперії

Загублений світ
Панування на воді: козацькі флотилії лякали ворогів ще до існування Російської імперії
Поширити в соціальних мережах:

Вміння будувати човни українці передавали від покоління до покоління…

Одним із найдавніших типів суден, відомих археологам, є український човен «довбанка». Перші зразки, ймовірно, були створені ще 8 000 років до нашої ери. Вони були видовбані з цілого дерева і допомагали людям підкорювати водну стихію. Наші пращури активно користувалися такими човнами.

«Це єдиний човен такої збереженості другої половини 13 століття, відомий в Східній Європі. Більш ніде такого нема», - розповів археолог Сергій Панишко.

Будівництво довбанки завжди починалося з пошуку колоди відповідного розміру. Вміння будувати ці човни українці передавали від покоління до покоління. Першим українським козакам вдалося довести «довбанку» до ідеалу. Вона була відносно легкою і достатньо міцною, щоб тримати на воді екіпаж з вантажем. Процес будівництва складався з кількох етапів. Спочатку з колоди знімали кору, потім видовбували середину стовбура і замочували на деякий час. Українські «довбанки» могли бути до 10 метрів завдовжки і перевозили до двох десятків людей. Це були непогані характеристики для свого часу.

Однак найбільшу славу здобули легендарні козацькі чайки. Це були ті ж самі українські «довбанки», але з нарощеними дошками-бортами. Такі легкі і маневрені судна рухалися завдяки веслам або вітрилам. Перевагою чайок було те, що вони могли причалювати до будь-якого берега, на відміну від великих турецьких галер.

Більше про український флот дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:

Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.

Дивись також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Lamborghini Veneno та Koenigsegg CCXR увійшли до рейтингу найдорожчих суперкарів у світі
Армія надводних дронів: як українці перетворили «дорогі іграшки» на реальну зброю?
Динозавр з острова Вайт: у Великій Британії відкрили новий вид динозавра, який жив 125 млн років тому
Жива риба в Мертвому морі: пророцтва про кінець світу почали збуватися
BMW з «Градом» у багажнику: як легендарну машину перетворили на грізну військову зброю
Забута історія: перший прапор України на Донбасі з’явився у 1918 році після війни УНР та більшовиків
Читати більше