Будівництво під землею давно стало не лише вибором людства, а й способом пристосування до екстремальних умов…
Від природних катаклізмів до економічних переваг — є безліч причин, які спонукають людей створювати підземні міста. Одним із таких унікальних місць є Кубер-Педі — невелике містечко у Південній Австралії, де життя під землею стало нормою.
Кубер-Педі відоме як світова столиця опалів. Тут знаходиться близько третини всіх світових запасів цього коштовного каменю. Наприкінці 19-го століття, після золотої лихоманки, австралійські гірники з’їжджалися сюди в пошуках удачі. Вдень вони працювали у копальнях, а вночі облаштовували собі житло прямо під землею.
Причиною такого вибору стала сувора погода. Температура в цьому регіоні часто перевищує 40°C, а піщані бурі можуть тривати днями. У таких умовах комфортно жити можна лише під землею. До того ж підземне життя економніше: у будинках постійно зберігається прохолода влітку й тепло взимку, тож немає потреби у кондиціонерах чи обігрівачах.
«Кондиціонер тут не потрібен. Я б сказав, що в нашому місті близько тисячі підземних осель, і щонайменше півтори тисячі людей живуть під землею. У нас 5 підземних церков, у нас є підземні мотелі, тут є дивовижні підземні будинки, багато спалень, підземні майстерні. У нас під землею все дуже-дуже добре», – розповів місцевий житель Енді Шилс.
А ще тут немає проблем із розширенням житлової площі.
«Раніше, коли в когось народжувалась дитина, ми з хлопцями брали в п’ятницю пару компресорів, кілька відбійних молотків, і звісно, кілька ящиків пива. І до вечора неділі ми виривали печеру, цементували підлогу, і все — кімната для дитини готова», – додає Енді.
Кубер-Педі — це місто, де люди поколіннями працюють у гірничій галузі й навчилися жити у гармонії зі своїм середовищем. Місцеві жартують, що народилися вже з кайлом у руках, але саме це дозволяє їм жити там, де інші навіть не зможуть вижити.
Чи стануть підземні міста майбутнім для людства? Які ще несподівані способи адаптації знаходять люди у найсуворіших умовах? Детальніше про це - у сюжеті проєкту «Загублений світ»!
Читай також: