Весь світ навколо — ілюзія, твердять буддисти, а ілюзіоністи доводять це на практиці, створюючи неймовірні фокуси, які зводять з розуму навіть найуважніших спостерігачів...
Ілюзіоністи — це майстри обману, які, завдяки глибинним знанням психології, фізіології та фізики, створюють ефекти, що змушують людське око вірити в те, чого насправді немає. Справжні майстри своїх справ здатні змусити вас бачити те, чого немає, і не помічати того, що є насправді.
Один з найбільш пам’ятних фокусів у світі був здійснений самим Девідом Коперфілдом, і його ще довго обговорювали в усьому світі. У 1983 році він пообіцяв, що здійснить неможливе — вкраде знамениту Статую Свободи, один із найбільших монументів у світі. Висота статуї становить 93 метри, а її вага — 150 тонн. І, як не дивно, він це зробив.
Статуя Свободи, яка височить на однойменному острові поруч з Нью-Йорком, стала ареною цього вражаючого шоу. У вечір, коли Коперфілд здійснив свою «крадіжку», до місця події запросили кілька сотень глядачів. Перед статуєю були встановлені дві колони, між якими натягнули екран, щоб приховати монумент. Під час вистави, коли над островом кружляв гелікоптер, Коперфілд натиснув на радар, і сигнал, що позначав наявність статуї, зник. Через мить зникло і саме полотно, що закривало монумент, і всі глядачі побачили порожній майданчик. Статуї не було.
Прожектори, що прорізали темряву, не наштовхувались на жодні перепони, і всі глядачі залишалися враженими, не вірячи своїм очам. Однак після пафосної промови про ціну свободи, Коперфілд повернув статую на місце, і глядачі побачили її знову.
Звісно, таке диво не могло залишитися без пояснень. Десятки експертів почали шукати «виверти» і способи, як Коперфілд зміг здійснити цей фокус. Одна з версій полягала в тому, що це був звичайний монтаж, а всі глядачі були заздалегідь найнятими акторами. Інша версія стверджувала, що весь фокус полягав у грі світла. В момент, коли опускалося покривало, глядачів осліпили потужними прожекторами, а одночасно вимкнули підсвітку статуї, таким чином створюючи ілюзію її зникнення. Існувала й ще одна версія: що Коперфілд використовував поворотну платформу, на якій стояла статуя, щоб її швидко прибрати з огляду. Та жодна з цих версій не дала остаточного і точного пояснення того, як саме був здійснений цей фокус.
Мистецтво фокусників — це не просто трюки та хитрощі. Насправді це ціла наука, що ґрунтується на психології та фізіології людини. Коли ви спостерігаєте за плавним рухом руки, ви бачите весь рух. Але якщо рух різкий і прямолінійний, ваше око фіксує лише перший і останній моменти цього руху. Іллюзіоністи, як і шахраї, використовують ці принципи, щоб ввести вас в оману.
Не завжди те, що ви бачите, є правдою. У світі фокусів і ілюзій реальність може бути такою, якою ви хочете її бачити. Фокусники, як і маги, за допомогою маніпуляцій і хитрощів, змушують наш розум вірити в те, що ми хочемо побачити.
А що насправді приховує світ навколо нас? Чи можемо ми довіряти своїм очам? І чи не зраджує наш розум нас самих? Дізнайтеся більше в сюжеті проєкту «Загублений світ».
Читай також: