Українська хитрість: як Києву вдалося перехитрити москву і залишити собі легендарну скіфську пектораль

Загублений світ Цікаво
Українська хитрість: як Києву вдалося перехитрити москву і залишити собі легендарну скіфську пектораль
Поширити в соціальних мережах:

Росія завжди прагнула привласнити собі українську історію, але часом Україні вдавалося хитрістю відстояти своє. 

Одним із найяскравіших прикладів такого протистояння є історія збереження скіфських скарбів, зокрема золотої пекторалі, на українській землі. Ця захоплива історія – справжній детектив з елементами політичної інтриги та української кмітливості.

Все почалося у 1971 році на Дніпропетровщині. Під час розкопок кургану Товста Могила експедиція під керівництвом видатного українського археолога Бориса Мозолевського зробила відкриття, що перевернуло світ археології. У похованні скіфського царя було знайдено унікальну золоту пектораль – нагрудну прикрасу неймовірної краси та майстерності. Ця знахідка була справжньою сенсацією! 

скіфська пектораль

Як і слід було очікувати, звістка про такий скарб миттєво долетіла до москви. Кремлівські керманичі, за своєю давньою звичкою привласнювати все цінне, що знаходилося на теренах тодішніх радянських республік, негайно почали вимагати передачі пекторалі до російського Ермітажу. Їхній аргумент був завжди один і той же: мовляв, саме там «найкращі умови для зберігання коштовностей». Це була не просто спроба поповнити колекції Ермітажу, а свідома політика росії з привласнення історичної спадщини інших народів, щоб потім видати її за свою. Проте, цього разу Україна виявилася готова до такого розвитку подій.

Українській владі вдалося перехитрити Москву завдяки далекоглядному кроку, зробленому кількома роками раніше. 

«Виник задум створити Скарбницю Національного музею історії України. Тоді це була така українська відлига, а допоміг в цьому перший секретар ЦК Компартії України Петро Шелест. Хоча він і був комуністом, але він пам'ятав, що він – українець», - зазначив антрополог, доктор історичних наук, професор Сергій Сегеда.

Саме завдяки існуванню власної Скарбниці, українська влада мала вагомий аргумент проти вивезення пекторалі та сотень інших безцінних артефактів. Офіційна причина, що тепер в Україні є належні умови для зберігання таких цінностей, спрацювала.

Звісно, така зухвалість не пройшла для Петра Шелеста безслідно. Вже за кілька місяців після знахідки пекторалі його раптово усунули з посади. Офіційною причиною стали звинувачення у націоналізмі. Навіть у назві його книги «Україно наша радянська» кремлівські ідеологи побачили «зашифроване послання УНР» – абсурдне, але показове звинувачення. 

перший секретар ЦК Компартії України Петро Шелест

«При Шелесті були певні спроби хоч трішечки повернутися до нормальної історії України», - зазначив Сергій Сегеда.

Ця історія яскраво демонструє, як москва боялася будь-яких проявів української самоідентичності та прагнення до збереження власної історії. І не дарма, адже ще наші предки давали по зубам їхнім пращурам, які до всього, як зазначають історичні джерела, були канібалами. 

Більше про це – у проєкті «Загублений світ» просто зараз: 

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше