Святий Рафаїл Заборовський помер у 1747 році…
У травні 2022 року археологи Софії Київської отримали дозвіл на реставраційні дослідження. У ході зондування виявили череп та кістки митрополита Рафаїла Заборовського. Це стало несподіванкою, адже за радянськими документами 1975 року всі знайдені у 1936 році рештки було наказано спалити, як такі, що «не мають наукової цінності».
«Ніхто не сподівався на те, що в цій гробниці може щось бути. – розповів історик Ігор Нетудихаткін – Коли ми зазирнули всередину камерою, то побачили череп та всі кістки Рафаїла Заборовського. Все було там, але ми не повірили своїм очам. Голова Митрополита лежала під дерев'яним опалубкам 30-х років, який обвалився з часом».
Рафаїл Заборовський був призначений Київським митрополитом у 1731 році. У складний для української церкви період він залишив величезний слід в архітектурі Києва. За його сприяння звели дзвіницю Києво-Печерської лаври, заклали Андріївську церкву та перебудували споруди Києво-Могилянської академії. Після смерті у 1747 році його поховали у Софійському соборі. Але цікавим є той факт, що за свідченнями очевидців, тіло митрополита залишалося нетлінним ще щонайменше 100 років.
«Після смерті у 1747 році тіло митрополита, за свідченнями очевидців, залишалося нетлінним. Його поховали у Софійському соборі, і впродовж десятиліть віруючі молилися біля його гробниці, фіксуючи випадки чудесних зцілень», - розповів історик Ігор Нетудихаткін.
27 липня 2023 року Помісний собор Православної церкви України зарахував Рафаїла Заборовського до лику українських святих. Його мощі сьогодні зберігаються у Малій Софії, і кожен охочий може вшанувати пам’ять святого.
Але як могло так статися, що рештки святого, які не мали бути в гробниці, і за усіма радянськими документами мали бути знищенні, виявили в склепі? Історик Ігор Нетудихаткін вважає, що відкриття стало можливим завдяки подвигу археологів, а саме Теодосію Мовчанівському.
Що він зробив, та яка жахлива доля його спіткала, дивись у сюжеті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:
Читай також: