Дніпро – місто з багатою та, як виявляється, прихованою історією.
Поки ми звикли святкувати його заснування, прив'язуючись до російських дат, ми мимоволі ігноруємо щонайменше два століття, а то й більше, унікальної козацької спадщини. Забудьте про історії, що Катеринослав (нинішній Дніпро) заснувала Катерина II на «голому місці» наприкінці XVIII століття. Це – чергова російська маніпуляція, що приховує справжню історію міста.
Як влучно зауважив дослідник історії Акім Галімов, «у них так завжди – до московитів не було нічого, а потім вони прийшли і все створили». Ця іронія якнайкраще описує ситуацію з Дніпром. Насправді, до приходу Російської імперії на місці сучасного міста існувала ціла агломерація козацьких поселень.
«Вони рано чи пізно злилися б в єдиний великий населений пункт. – зазначив історик та заступник директора Музею історії Дніпра з наукової роботи Святослав Черук – Поселення вже знаходилися в тісній близькості один від одного, постійно комунікували, торгували, були економічно залежними. Це можна порівняти з принципом розвитку грецьких полісів, де військові демократії природним шляхом об’єднували дрібні поселення у великі міста. Тобто, поява великого міста на цих землях була лише питанням часу».
Звісно, Російська імперія не запитувала думки місцевих мешканців. Захопивши ці землі, вона почала масштабне будівництво, звозячи тисячі людей з Московії. А що ж козаки, які жили тут століттями? Їхній вибір був простий: або стати міщанами, або покинути свої землі.
«Козаки змушені були переїхати до Мандриківки та до Сухачівки – це інші козацькі поселення, які сьогодні є районами міста Дніпра», – розповів Святослав Черук.
Уявіть собі: наприкінці XVIII століття бути міщанином було доволі небезпечно, адже ти повністю залежав від своєї праці та продажу продукту. А з землі, як правило, прогодуватися було простіше. Тому більшість козаків обрали сільськогосподарський спосіб життя, віддаючи перевагу власним городам та господарству замість невизначеної торгівлі у новоствореному місті.
Відзначаючи День міста Дніпро за російськими датами, ми фактично відмовляємося від власної, набагато давнішої та багатшої історії. Козацькі поселення, що передували Катеринославу, були живим організмом, який самостійно розвивався і мав усі шанси стати потужним центром. Російська імперія просто привласнила ці землі, зруйнувала їхній природний розвиток і створила на цьому місці свій форпост, переписавши історію на свій лад.
Зрозуміти справжнє минуле Дніпра – це крок до усвідомлення власної ідентичності та незалежності, звільнення від нав'язаних міфів. Адже історія – це не лише дати й події, а й пам'ять про тих, хто творив її на цій землі задовго до того, як її «заснували» за чужими лекалами.
Більше цікавого з історії міста Дніпро – у проєкті дослідника історії Акіма Галімова:
Читай також: