Секрети загубленої бібліотеки Ярослава Мудрого: що знайшли в Софії Київській?

Справжня історія
Секрети загубленої бібліотеки Ярослава Мудрого: що знайшли в Софії Київській?
Поширити в соціальних мережах:

Про неї ходять легенди: унікальні рукописи, дорогоцінне каміння, зібрані знання світу…

Про легендарну бібліотеку Ярослава Мудрого століттями говорять історики та археологи. І хоча її місцезнаходження досі не знайдене, останні відкриття у Софії Київській дозволяють припустити, що у бібліотеки справді є історичні корені.

Про бібліотеку князя Ярослава Мудрого століттями ходять легенди: унікальні рукописи, оздоблені дорогоцінним камінням, зібрані знання світу, доступні на той час.

«І хоча більшість інформації про неї залишається на рівні припущень, згадки про бібліотеку можна знайти у «Повісті минулих літ», де вказується, що князь був пристрасним книголюбом і зберігав чимало рукописів у Софії Київській», - розповів дослідник історії Акім Галімов.

Деякі дослідники навіть сумніваються, чи дійсно бібліотека існувала. Але В’ячеслав Корнієнко, заступник генерального директора заповідника «Софія Київська», вважає, що бібліотека була реальною, хоча й меншою за очікування.

«Це не легенда. Це дійсно існуюча бібліотека. Вона не була такою великою, як уявляють, але була досить об'ємною. При ній існував скрипторій, де переписували книги, які потім розповсюджували по інших монастирях і князівствах», – зазначив він.

Справжньою підказкою стали графіті на стінах Софії Київської, які пан Корнієнко знайшов під час досліджень. На стінах собору є видряпані імена авторів, які працювали в скрипторії, що доводить активну культурну діяльність.

«Це схоже на наші сучасні соцмережі, де ми хочемо похвалитися знаннями. Так само переписувачі залишали свій слід на стінах», – пояснив дослідник.

Графіті також показують, що грамотність у Київській Русі була поширенішою, ніж вважається. Серед авторів графіті є не лише монахи й священники, а й князі, дружинники та представники інших верств. Це свідчить, що писемність виходила за рамки монастирів і мала глибший вплив на суспільство.

На жаль, від самої бібліотеки Ярослава Мудрого збереглося дуже мало рукописів. Саме тому графіті, на думку фахівців, є надзвичайно цінним джерелом інформації, оскільки вони зберегли багато історичних відомостей, які неможливо знайти в інших документах. Сліди цієї загадкової бібліотеки залишаються важливим питанням для істориків і археологів, які продовжують пошуки та дослідження.

Більше цікавих подробиць про національний заповідник Софія Київська та його історію дивись у відео дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Середньовічна загадка Черкас: коли насправді було засноване місто, і чому археологи заперечують офіційну дату?
Перший політ людини в небі: як двоє французів у 1783 році на повітряній кулі поклали початок ери авіації?
Чому іноземні студенти залишаються в Україні навіть у часи війни: історія еквадорця Хуана Каїси
Чому іноземні студенти залишаються в Україні навіть у часи війни: історія еквадорця Хуана Каїси

Він разом із братом зустріли початок повномасштабного вторгнення в Києві…

«Володарі неба. На межі»: спеціальний показ документального фільму 2+2 відбувся у Дніпрі
21 листопада: день, коли Україна змінила майбутнє
Революція Гідності: як українці, ціною власних життів, змінювали хід історії?
Революція Гідності: як українці, ціною власних життів, змінювали хід історії?

Перші акції були мирними, але вже за декілька днів розпочалося пекло…

Читати більше