Вчені хочуть перетворити Сахару у всесвітню електростанцію і знову зробити її зеленою

Вчені хочуть перетворити Сахару у всесвітню електростанцію і знову зробити її зеленою
Поширити в соціальних мережах:

Моделювання клімату показало, що якщо ми вкриємо Сахару великими сонячними і вітряними електростанціями, то пустеля стане отримувати достатньо вологи і знову зазеленіє.

Десятки тисяч років тому Сахара була родючою і давала притулок раннім людям, сліди яких сьогодні знаходять в покинутих печерах. Але і в майбутньому люди і життя можуть повернутися на великі простори пустелі. Вчені давно придивляються до них: тут стільки сонця і вітру (і так мало людей), що Сахара може стати ідеальним місцем для розгортання масштабних проектів по отриманню відновлюваної енергії та продажу її на ринках Європи і Близького Сходу. Тим більше, як з'ясувалося, такі проекти можуть знову зробити Сахару вологою і родючою.

У журналі Science метеоролог з Аргентини Євгена Калнай і її колеги пишуть про результати моделювання клімату Сахари в разі, якщо вся її площа (а це понад дев'ять мільйонів кілометрів) буде покрита сонячними і вітряними електростанціями.

Це може бути колосальний мегапроект, що виробляв би більш ніж вчетверо більше енергії, ніж вся, яку споживає людства сьогодні. Але його «побічною дією» стане різке збільшення опадів. За оцінками вчених, в середньому їх рівень підніметься більш ніж удвічі, а особливо помітно – в Сахелі, на півдні пустелі. У результаті збільшиться кількість рослин.

Причини цього зрозумілі. Вітряні електростанції великих масштабів впливають на рухи вітрів і підсилюють перемішування повітря. Панелі сонячних батарей екранують поверхню землі від прямих сонячних променів і остуджують її. Євгенія Калнай і її співавтори вважають, що цього буде достатньо навіть для землеробства на території нинішньої пустелі – поки що однією з найбільш сухих в світі.

Вчені провели аналогічне моделювання і для інших пустельних регіонів світу, проте через особливості місцевого клімату в них вплив енергостанцій буде не таким помітним. Та й розмірами Сахара перевищує будь-яку іншу пустелю.

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Замурована в стіну 4 000 років тому: на Кіпрі знайшли стародавній моноліт з рештками жорстоко вбитої жінки
Стовідсотково українське виробництво: криворізькі майстри представили електричну міні-вантажівку
Гральні шашки з моржових бивнів часів Київської Русі: неймовірні археологічні знахідки на Подолі
Відомо лише про шість особин: найрідкіснішого кита у світу викинуло на берег Нової Зеландії
Клеопатра бувала в Україні: на Поділлі випадково знайшли ДНК єгипетської цариці
Клеопатра бувала в Україні: на Поділлі випадково знайшли ДНК єгипетської цариці

Але що правителька далекого Єгипту шукала на наших землях?..

Телеканал 2+2 запускає новий серіальний сезон
Телеканал 2+2 запускає новий серіальний сезон

На глядачів чекатимуть прем'єри кількох серіалів власного виробництва…

Читати більше