Процес взяття донорських зубів був не менш жахливим…
Якщо ви боїтесь лікувати зуби, то після того, як прочитаєте цю статтю, зрозумієте, наскільки вам пощастило жити в сучасному світі і отримувати якісні стоматологічні послуги. Мало хто знає про темну історію трансплантації зубів, яка відбувалася у 18-му столітті та мала свої власні жахливі та морально сумнівні відтінки.
Як пише видання iflscience, історик культури та автор книги «Запасні частини: несподівана історія хірургії трансплантації» доктор Пол Креддок розповідає, що трансплантація взагалі є однією з найдавніших форм хірургії. Відомо, що процедура у 18-му столітті виглядала так: зуб донора вирізався з прикріпленням ясен, потім видалявся зуб реципієнта, і зуб донора вставлявся в надії, що він зросте на новому місці.
Процес взяття донорських зубів був не менш жахливим. Зуби витягували з рота людей, які потребували грошей, часто дітей, і вставляли в рот заможних. Вони прагнули мати ідеальну посмішку і тому у 18-му столітті вдавалися до крайнощів. Зуби також брали з тіл мертвих, у тому числі тих, хто загинув у таких конфліктах, як битва при Ватерлоо, що породило термін «зуби Ватерлоо».
«Я не думаю, що існувала б життєздатна торгівля трансплантацією зубів без багатих і бідних, і без відчуття того, що одна група людей є нижчою за іншу. Це повністю залежало від багатих людей, які піклувалися про свій зовнішній вигляд, і від бідних, які відчайдушно потребували грошей», — пояснив Креддок.
Проте сама процедура трансплантації зубів мала чимало недоліків та жахливих наслідків і для пацієнта.
«Хоча «деякі видатні хірурги» вважали метод «дуже безпечним», з медичної точки зору була передача хвороби — головним чином сифілісу, — зазначив Креддок. – Одна розповідь описує жінку з Саутгемптона, якій поставили зуб, а невдовзі її вразила венерична хвороба, яка знищила одну сторону її обличчя. Вона дуже скоро померла».
Медична наука далеко просунулася з часів розквіту алотрансплантації зубів, але ми повинні сприймати історію процедури як застереження.
Читай також:
- Факти, про які ви не чули: чи міг насправді власник Підгорецького замку замурувати свою дружину в стіну?
- Єгипетські гробниці зберігають запах, який відчували люди тисячі років тому: все завдяки секретам поховальних обрядів
- Окупанти вихваляються своїми звірствами в Україні: ДБР продовжує збирати докази воєнних злочинів рф