Вона виявилася найдавнішою з відомих…
Нещодавно дослідники виявили унікальний артефакт у печері Черепів, розташованій у Юдейській пустелі в Ізраїлі. Це була стародавня тканина, датована середнім бронзовим віком (між 1954 та 1767 роками до нашої ери). Як пише видання arkeonews, вона виявилася найдавнішою з відомих, яка була пофарбована червоною фарбою, отриманою з комах.
Текстиль, виготовлений із льону та вовни, був пофарбований рідкісним і розкішним червоним барвником, отриманим з комахи Kermes vermilio. Ці комахи паразитують на дубах, зокрема на Quercus coccifera. Використання такого барвника у давнину було складним і дорогим процесом, тому знайдена тканина, ймовірно, мала символічне значення, вказуючи на високий соціальний статус її власника.
Аналіз барвників був проведений за допомогою рідинної хроматографії високого тиску (HPLC), що дозволило виявити присутність червоного барвника. Незважаючи на руйнівний характер цього методу, для аналізу було використано лише невеликий зразок, щоб зберегти цілісність стародавнього артефакту.
Збереження стародавньої тканин є рідкісним явищем через її швидкопсувну природу. Однак особливі умови у печерах Юдейської пустелі дозволили зберегти цю цінну знахідку.
Читай також:
- Загадкові міста-привиди: чому НЛО обирають покинуті місця на Землі?
- Римські пристрасті: еротичні фрески у лазнях Помпеї розповідають про бурхливе життя містян
- Міномети, турелі та навіть міні-гради: як українські винахідники перетворюють звичайні авто на бойові машини?
Фото: Naama Sukenik et al.