Результати досліджень виявили дивні піки і долини…
У світі кліматичних криз, де переломні точки можуть призвести до незворотних змін, важливість досліджень Антарктиди важко переоцінити. У спробі зрозуміти, як швидко тануть шельфові льодовики, дослідники з Університету Гетеборга відправили дистанційно керований апарат (ROV) під назвою Ran під шельфовий льодовик Дотсон у Західній Антарктиді.
Як пише видання iflscience, під час експедиції, що відбулася у 2022 році, Ran пройшов понад 1000 кілометрів під льодовиком і досяг 17 кілометрів у порожнині всередині льоду. За словами Анни Волін, професорки океанографії, такі дослідження дозволили вперше скласти карти льоду з високою роздільною здатністю.
Результати досліджень виявили дивні піки і долини біля основи льодовика, де підводні течії розмивають його та просуваються далі в тріщини. Однак, найбільше здивування викликали утворення, схожі на піщані дюни, довжиною до 400 метрів. Аналізуючи ці особливості, команда дійшла висновку, що вони є результатом руху води на нижній частині льодовика через обертання Землі.
Важливість цієї експедиції важко переоцінити. Шельфові льодовики тануть швидше, ніж очікувалося, і краще розуміння цього процесу допоможе передбачити наслідки для глобального рівня моря. За словами Волін, такі дослідження є критично важливими для прогнозування майбутніх змін.
Однією з ключових знахідок команди було те, що форми підводних дюн не є симетричними. Вони трохи зігнуті, подібно до мідій, що є результатом дії сили Коріоліса, яка виникає через обертання Землі. Це відкриття допомагає краще зрозуміти, як саме океанічні течії взаємодіють з льодовиками.
Після кількох успішних занурень під лід, у січні 2024 року Ran зник безвісти під льодовиком Судного дня. Незважаючи на пошуки за допомогою акустичного обладнання, безпілотників і гелікоптерів, апарат так і не вдалося знайти. На жаль, це може означати сумний кінець для підводної машини.
Хоча команда дослідників сподівається продовжити свої важливі дослідження за допомогою нового обладнання, втрати Рана не применшують значущості вже зроблених відкриттів.
Читай також:
- Загадкові міста-привиди: чому НЛО обирають покинуті місця на Землі?
- Римські пристрасті: еротичні фрески у лазнях Помпеї розповідають про бурхливе життя містян
- Міномети, турелі та навіть міні-гради: як українські винахідники перетворюють звичайні авто на бойові машини?
Фото: Filip Stedt / University of Gothenburg/Anna Wåhlin