Марсіанська атмосфера під загрозою: загадковий вибух на Сонці може викликати полярні сяйва на Марсі

Марсіанська атмосфера під загрозою: загадковий вибух на Сонці може викликати полярні сяйва на Марсі
Поширити в соціальних мережах:

Сонце вразило нас несподіваним подарунком у вигляді загадкового вибуху…

Вибух на Сонці може мати далекосяжні наслідки для нашого сусіда у Сонячній системі — Марсу. Такий випадок є вкрай рідкісним і викликає серйозні турботи серед науковців та астрономів, пише видання Livescience.

26 серпня супутники, обертаючись навколо Землі, зареєстрували несподіваний вибух на зворотному боці Сонця. Подальший аналіз виявив, що це був сонячний спалах класу М, другий за потужністю вид сонячного виверження. Однак найбільш вражаюче в цьому сценарії — відсутність попередніх ознак сонячних плям, зазвичай відомих як темні, сильно намагнічені плями на поверхні Сонця, з яких зазвичай починаються сонячні спалахи. Це викликає додаткові питання щодо природи цього вибуху.

Після сонячних спалахів іноді виникають корональні викиди маси (CME) — швидкорухомі хмари намагніченої плазми та радіації, які рухаються в космосі. І хоча CME, що настали після спалаху класу М, не були великою загрозою для Землі, за останні кілька днів вчені зрозуміли, що цей конкретний CME, швидше за все, вдариться в Марс 1 вересня.

Якщо CME вдарить у Червону планету, це може викликати слабке ультрафіолетове полярне сяйво та потенційно пошкодити атмосферу Марсу. На Землі полярні сяйва виникають через поглинання випромінювання від сонячних бурь або сонячного вітру газом у верхніх шарах атмосфери. Проте через тонку атмосферу Марсу і відсутність належної магнітосфери, полярні відображення на Марсі є набагато слабкішими і можуть з'явитися практично в будь-якій точці планети. Великі CME можуть ще більше знищити слабку атмосферу Марсу через його слабке магнітне екранування.

Інші спостереження полярних сяйв на Марсі Полярні сяйва на Марсі були помічені науковцями кілька разів у минулому. У 2022 році орбітальний апарат марсіанської місії Об'єднаних Арабських Еміратів «Надія» зафіксував полярні сяйва, що рухалися по всій планеті. Раніше, у 2014 році космічний корабель NASA Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) виявив полярні сяйва в північній півкулі Марсу, а в 2004 році космічний корабель Європейського космічного агентства Mars Express помітив полярні сяйва в південній півкулі планети.

Вчені зауважують, що майбутні полярні сяйва на Марсі можуть стати більш імовірними, коли Сонце досягне свого сонячного максимуму — найактивнішої фази сонячного циклу, що відбувається приблизно раз на 11 років. Спочатку передбачалося, що сонячний максимум розпочнеться приблизно у 2025 році, але нові дані підказують, що це може відбутися раніше та бути більш потужним.

Читай також:

Фото: NASA/SOHO

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Проміняв пафосне Бордо на українське село: як спадковий аристократ обрав Одещину замість Франції
Проміняв пафосне Бордо на українське село: як спадковий аристократ обрав Одещину замість Франції

Війна не злякала його, і він продовжує створювати тут унікальне вино…

Від перших клубів до Ліги чемпіонів: як Україна увійшла до футбольної історії?
Дивовижна, дика та небезпечна: «Загублений світ» розкаже про неймовірну природу Канади
Стародавні «гобіти»: що дізнались вчені про життя мініатюрних людей через 20 років після їхнього відкриття?
Стародавні «гобіти»: що дізнались вчені про життя мініатюрних людей через 20 років після їхнього відкриття?

Нові аналізи показують, що деякі могли бути навіть меншими за 106 см…

Середньовічна загадка Черкас: коли насправді було засноване місто, і чому археологи заперечують офіційну дату?
Перший політ людини в небі: як двоє французів у 1783 році на повітряній кулі поклали початок ери авіації?
Читати більше