Загадковий метеорит Лафайєт знайшли ще у 1931 році, але лише зараз вивчили…
Він майже століття зберігався у шухляді університету Пердью (США), доки вчені не довели його марсіанське походження. Нещодавнє дослідження показало, що метеорит Лафайєт містить свідчення існування рідкої води на Марсі 742 мільйони років тому, пише видання livescience.
Лафайєт — це склоподібний уламок космічної породи завдовжки 5 сантиметрів. У 1980-х роках учені виявили, що гази, захоплені всередині метеорита, збігаються з атмосферою Марса, яку досліджували апарати NASA Viking.
Раніше дослідники знали, що мінерали Лафайєта взаємодіяли з рідкою водою, але вік цих змін залишався загадкою. У новій роботі, опублікованій у журналі Geochemical Perspectives Letters, встановлено: вода з’явилася через танення вічної мерзлоти. Це танення спричинила магматична активність, яка досі трапляється на Марсі.
«На поверхні Марса в той час не було багато води, але її поява могла бути наслідком нагрівання вічної мерзлоти під час вулканічної активності», — пояснює доцентка Марісса Трембле з університету Пердью.
Науковці використали ізотопи аргону для визначення віку мінералів. Вони також врахували вплив зіткнення, що викинуло метеорит із Марса 11 мільйонів років тому, і його подорож через космос та атмосферу Землі. Окрім розуміння історії Марса, цей метод можна застосувати для дослідження інших метеоритів і зразків із місій на планети, астероїди чи супутники.
«Ми створили надійний спосіб датування мінералів у метеоритах, що допоможе дізнатися більше про рідку воду на інших космічних тілах», — додає Трембле.
Читай також:
- Україна перемагає у битві за освіту: чому іноземні студенти не залишають країну попри війну?
- Щелепи такі міцні, що здатні розтрощити кістку: черепаха Кантора – невидимий хижак із м’яким панциром
- Інопланетний слід у нацистській «диво-зброї»: про що розповідає секретний документ шпигуна СРСР?
Фото: Purdue Brand Studio