Вчені зізнаються – це революційне відкриття…
Штучний інтелект вкотре здивував наукову спільноту, допомігши виявити більше 300 нових геогліфів у знаменитій пустелі Наска, Перу, пише видання livescience. Ці величезні малюнки, які залишили давні цивілізації, приховували свої секрети століттями, але тепер завдяки передовим технологіям стало можливим знайти нові, раніше невідомі зображення.
Дослідження, нещодавно опубліковане в журналі PNAS, демонструє, як спеціально навчений штучний інтелект допоміг вченим швидше і точніше знаходити малопомітні контури на супутникових знімках. В результаті, у період з вересня 2022 року по лютий 2023 року, дослідники виявили та підтвердили автентичність 303 нових геогліфів. Серед найяскравіших нових зображень: абстрактні гуманоїдні фігури, рибки, коти, сцени з обезголовленням та, можливо, церемонії. Однак особливо привертає увагу косатка, яка, здається, тримає ніж, і має довжину понад 22 метри!
Фото: Sakai et al
Лінії Наска — це геогліфи, створені між 200 р. до н.е. і 500 р. н.е., коли представники доінківської цивілізації прибирали верхній шар червоного ґрунту, щоб створити дивовижні фігури на світлішій поверхні пустелі. Хоча багато з цих геогліфів були виявлені ще у 1920-х роках, сучасні технології значно пришвидшили процес їх дослідження.
Штучний інтелект допоміг виявити не тільки нові зображення, але й розділити їх на два типи: рельєфні, менші та складніші, які зображують переважно людей або свійських тварин, і лінійні, які показують диких тварин та покривають більші площі. Така диференціація допомагає краще зрозуміти мету створення цих геогліфів.
Цікаво, що рельєфні геогліфи часто знаходяться поруч із давніми стежками, що може вказувати на те, що вони призначалися для перегляду подорожніми. Лінійні ж геогліфи, схоже, мали ритуальне призначення та були використані для проведення церемоній на рівні громади.
ШІ вже встиг запропонувати сотні інших можливих геогліфів, які команда дослідників планує дослідити в найближчі роки. За їхніми підрахунками, ще близько 250 нових ліній можуть бути підтверджені в найближчому майбутньому, що зробить Наска ще більшим культурним скарбом.
Читай також:
- Голод як зброя: росія підштовхує світ до продовольчої кризи, звинувачуючи в цьому Україну
- «Подарувала мені те, чого не мала сама»: український письменник про зустріч з Вангою своє зцілення
- Штучний інтелект і пропаганда: як росіяни використовують Telegram для маніпуляції українцями?
Фото: Masato Sakai