Найбільша змія в історії, яка довша за шкільний автобус і важча за автомобіль, була раннім удавом і полювала на риб

Цікаво
The Washington Post
Поширити в соціальних мережах:

Звучить як сюжет жахливого фільму? А от і ні! Це цілком реальна істота, яка колись жила на нашій планеті – Титанобоа (Titanoboa cerrejonensis).

Викопні рештки Титанобоа (Titanoboa cerrejonensis), знайдені у 2009 році в колумбійській вугільній шахті Серрехон, буквально приголомшили вчених. Тільки уявіть: доісторичний удав, який жив 58-60 мільйонів років тому, одразу після того, як з лиця Землі зникли динозаври!

Розміри цієї красуні вражають уяву. За попередніми оцінками, її довжина сягала майже 13 метрів, а вага – понад 1 тонну (більше 1000 кілограмів!). Це робить Титанобоа абсолютною чемпіонкою серед усіх відомих науці змій, як сучасних, так і вимерлих. Але справа не лише в гігантських габаритах. Вчені були не менше заінтриговані тим, як ця змія жила і що їла. Виявляється, Титанобоа була раннім удавом, і її неймовірні розміри були безпосередньо пов'язані зі спекотним кліматом того часу. 

«Щоб вижити з таким тілом, їй потрібне було постійно тепле середовище із середньорічною температурою від 30 до 34 градусів за Цельсієм. Ці дані чудово узгоджуються з кліматичними моделями, які показують, що тропіки палеоцену були значно спекотнішими, ніж сьогодні, ймовірно, через високий рівень вуглекислого газу в атмосфері», - зазначає Скотт Треверс, який пише про світ біології для Forbes.

Місце знахідки Титанобоа, формація Серрехон, сьогодні вважається найдавнішим відомим кладовищем скам'янілостей неотропічного дощового лісу. Поруч із кістками гігантської змії були знайдені рештки масивних черепах, крокодилоподібних рептилій та величезних риб. 

«Це дає яскраве уявлення про густу, вологу екосистему, яка кишіла життям мільйони років тому. Дослідники припускають, що спосіб життя Титанобоа був схожий на сучасних анаконд – вона проводила більшу частину свого напівводного життя у воді», - пише Скотт Треверс. 

Проте, в одному ключовому аспекті Титанобоа, здається, зламала всі стереотипи. Спочатку в розпорядженні вчених були лише масивні хребці, яких вистачило для оцінки довжини, але не більше. 

«Без черепа залишалося загадкою, чим харчувалася ця доісторична змія і як вона пов'язана з сучасними удавами та анакондами», - йде мова у статті Forbes.

Ситуація змінилася на початку 2010-х років, коли нові експедиції до колумбійської шахти Серрехон принесли фрагменти черепа Титанобоа, включаючи кістки верхньої та нижньої щелепи, піднебіння та черепної коробки. Вперше вчені змогли скласти докупи її голову, яка виявилася завдовжки близько 40 сантиметрів. Це, у свою чергу, дозволило уточнити загальну довжину тіла – майже 14,3 метра, що навіть більше за попередні оцінки! Але більш важливими виявилися особливості будови черепа, які вказували на її раціон харчування. 

«Зуби Титанобоа були лише слабо зрощені з щелепою – характерна риса сучасних змій, які спеціалізуються на поїданні риби. Але жоден відомий сьогодні удав активно не полює на рибу!» - зазначає автор статті.

Крім того, будова черепа Титанобоа мала зменшені зчленування між ключовими кістками та неглибокий квадратний кут, що також пов'язують із рибоїдністю. Додайте до цього її болотисте середовище існування та знахідки гігантських доісторичних риб по сусідству, і картина стає ще цікавішою. 

«Цілком можливо, що Титанобоа була унікальним у своєму роді бооїдом – величезною змією-риболовом, не схожою ні на що інше, що ми коли-небудь бачили», - Скотт Треверс.

Отже, Титанобоа – це не просто велика змія з минулого. Це захоплююча загадка, яка розкриває перед нами дивовижний світ давніх екосистем та еволюційних адаптацій. Її історія нагадує нам про те, наскільки неймовірною та непередбачуваною може бути життя на нашій планеті. І хто знає, які ще дивовижні істоти чекають на нас у товщі землі?

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше