День Державного герба: багатовікова історія тризуба — символу сили, волі та незалежності

Цікаво
Поширити в соціальних мережах:

Від Володимира Великого до наших днів

19 лютого Україна відзначає День Державного герба. Цей день – особливий для кожного українця, адже тризуб є не просто зображенням, а символом, що втілює багатовікову історію нашого народу. Сучасний герб України – це золотий тризуб на синьому щиті. Він символізує силу, волю та незалежність українського народу.

Історія тризуба сягає глибокої давнини, коли він використовувався як родовий знак Володимиром Великим. Як ми раніше писали, зображення тризуба зустрічається на монетах та печатках часів Київської Русі, що свідчить про його важливе значення для наших предків. Згодом тризуб став символом Київської Русі, а потім і Української держави.

Протягом історії України зображення герба зазнавало змін. За часів Київської Русі тризуб був головним елементом князівських печаток та монет. У козацьку добу він зустрічався на прапорах та печатках Війська Запорозького. За часів УНР та ЗУНР був державним гербом, проте його зображення зазнавало деяких змін. А вже 19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як малий Державний герб України, а згодом він став головним елементом великого Державного герба. 

Значення тризуба оповите різноманітними теоріями та припущеннями. Серед найвідоміших тлумачень – його сприйняття як містичного символу, що відображає тривимірність світу. Дехто вбачає у ньому стилізоване зображення голуба, що символізує Святого Духа. Інші ж вважають, що тризуб – це сокіл, який стрімко кидається на свою здобич. Існує також думка, що у цьому знаку закодовано слово «воля», хоча ця інтерпретація з'явилася вже після того, як тризуб було затверджено як герб УНР. Згодом, деякі дослідники почали пов'язувати елементи тризуба з ініціалами імен видатних постатей, таких як Володимир, Ольга та Ярослав.

Як писав про український Герб Михайло Грушевський, «тризуб – ознака питоменна, незапозичена, зв’язана з нашою тисячолітньою державною політичною і культурною історією». Тому, після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році, росіяни поставили собі за мету дискредитувати наш державний символ. Російські видання наввипередки писали фейки про тризуб, розповідаючи про його «сатанинське походження», або ж про те, що «у давнину його використовували для таврування домашньої худоби». 

Насправді ж, тризуб є одним із найдавніших символів, відомих людству. Як ми раніше розповідали, його зображення зустрічаються на археологічних знахідках, що датуються тисячоліттями до нашої ери і не тільки в Україні. На іншому кінці світу, у Північній Америці, існувала загадкова культура хохокам, яка процвітала приблизно з 200 року до нашої ери до 1400 року нашої ери. Ця культура, як і трипільська, що існувала на території сучасної України, будувала свої домівки з глини та дерева, а померлих спалювала. Через це, дослідження цієї культури є досить складним, адже збереглося дуже мало слідів. Проте, деякі артефакти, такі як посуд, все ж дійшли до нас. І що особливо вражає – чітко намальований на деяких артефактах тризуб, символ, який корінні народи Америки не використовували.

Отже, тризуб є не тільки національним символом України, але й могутнім оберегом, який об'єднує українців усього світу, нагадуючи про наше славне минуле, про боротьбу за незалежність та про прагнення до кращого майбутнього.

Читай також:

Поширити в соціальних мережах:

Останні новини

Читати більше