Пиво від богів: що шумери знали про хмільне, чого ми досі не розуміємо?

Загублений світ

Сьогодні хтось назве алкоголь «зброєю масового знищення», хтось — веселим супутником свят...

Але чи замислювався ти, що на зорі цивілізації хмільні напої були не просто частиною дозвілля, а цілою філософією, символом влади й інструментом впливу? Для шумерів пиво було більше, ніж напій. Воно було — містичним даром. Історія про це починається не в барі, а на аукціоні.

У 2020 році на аукціоні в Лондоні спалахнули справжні пристрасті навколо… маленької глиняної таблички. Усього 7 сантиметрів, але запеклі торги між мільйонерами підняли ціну до шалених 230 тисяч доларів. Причина — унікальний шумерський напис. Після розшифрування виявилося, що це один із найдавніших рецептів пива. І не просто пива — а священного напою, який змінював хід історії.

Шумери були одними з перших, хто не лише вмів готувати пиво, а й зумів перетворити його на щось значно більше. Вони переконали своїх людей, що хмільне — це дарунок вищих сил. Але доступ до нього був не у кожного. Жерці ретельно зберігали рецепт і контролювали виробництво, зберігаючи монополію не тільки на напій, а й на владу.

«Шумери вірили в те, що пиво сприяє розумності людини. Тому для них воно мало дуже велике значення. Вони вважали, що пиво — це напій богів. І найцікавіше, що пиво робить з мавпи людину», — розповів Архімандрит Макарій, православний священник.

Цей напій був посвятою. Його не просто пили — ним возвеличували, його використовували у храмах, релігійних обрядах, і навіть — у політичній грі. Хто володів пивом — той володів людьми. Адже лише жерці мали «ключ» до напою, і лише вони були посередниками між небом і землею.

Минають тисячі років, але роль хмільного у житті людей залишається вагомою. Воно здатне об’єднувати, веселити, руйнувати й маніпулювати. Те, що починалось як священний ритуал, сьогодні може перетворитися на масову залежність. 

А як хмільні напої впливали на розвиток інших народів? Чи могли вони змінювати долі цивілізацій, так само як це було у шумерів? І що ще приховує історія алкоголю, про що ми навіть не здогадуємось? Про це — у випуску проєкту «Загублений світ» просто зараз.

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ.

Читай також:

Здається неможливим, що в часи війни одні люди могли не лише вбивати, але й намагатися знищити навіть сліди своїх жахливих вчинків...
16042025
Таких книг було лише три. Але ця — четверта. І водночас єдина, що зберіглася повністю.
У 14 столітті, після занепаду Руської держави, король Польщі Казимир III приєднав частину руських земель до свого королівства.
Українська міфологія – це дивовижний світ, де реальність переплітається з фантазією