Сліпі кобзарі, жінки та монахи в українській розвідці: якими були таємні агенти за часів козацької доби?

Загублений світ

Це маловідома, але важлива частина історії України…

Історія української розвідки тягнеться крізь століття, починаючи з часів скіфів і Русі. Як зазначає доктор історичних наук Павло Гай-Нижник, роль перших розвідників виконували купці та паломники. Вони мандрували різними територіями, збираючи важливу інформацію для свого народу. Особливу роль відігравали релігійні громади при монастирях, де діяли перші розвідувальні органи.

До розвіддіяльності навіть залучали жінок, які завдяки своєму статусу та можливості переміщатися майже непомітно, ставали важливими інформаторками та шпигунками.

«В Богдана Хмельницького була служба повідомлень від жінок. У нас збереглися листування Мазепи з агенткою в польському і шведському таборах», – розповідає Павло Гай-Нижник.

Особлива увага в історії української розвідки відведена незрячим кобзарям. Це була окрема кастова група розвідників, які виконували надзвичайно важливі завдання. Як зазначає голова СБУ Василь Малюк, «у гетьмана Богдана Хмельницького навіть сивочолі сліпі бандуристи в дійсності це все була агентура». Ці кобзарі часто виступали на ворожих територіях, не викликаючи підозри. Вони спілкувалися між собою та зі своїми поводирями спеціальною лебійською мовою, яку оточуючі не розуміли.

Сліпі музиканти виконували важливу диверсійну роботу. Їхня здатність проникати у ворожі табори та збирати розвідувальні дані була незрівнянною.

«Якщо ми беремо диверсійну роботу за часів Козацької доби, вона взагалі рівних не мала», - додав Василь Малюк.

Кобзарі та розвідники козацької доби зробили вагомий внесок у перемоги Богдана Хмельницького під час визвольної війни проти польської шляхти. Ця маловідома, але важлива частина історії України демонструє, наскільки важливою була розвідка в боротьбі за незалежність.

Цікаво, що сучасна українська розвідка та контррозвідка була заснована ще за часів УНР та гетьманської держави Скоропадського. В Україні були навіть військові аташе, які виконували розвідувальні функції.

Більше подробиць про це дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:

Loading...

Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.

Дивись також:

Новини

Всі новини
Він разом із братом зустріли початок повномасштабного вторгнення в Києві…
Дивитись більше