СРСР перетворив сотні суден, зокрема риболовецькі і наукові криголами, на шпигунські і диверсійні кораблі, які під виглядом цивільних займалися секретною розвідувальною діяльністю. Таку практику продовжує і сучасна росія.
СРСР протягом десятиліть реалізовував план глобального шпигунства, використовуючи цивільні судна для замаскованих розвідувальних місій і диверсій. За словами капітана 1-го рангу Євгена Лупакова, під виглядом звичайних риболовецьких суден, таких як тунцелов «Сейнер», приховувалися військові кораблі із торпедними установками і гідроакустичними системами, готові виконувати накази військового командування.
«Я прийшов на «Сейнер» приймати іспити, як я думав у рибаків, і побачив на борту сучасну гідроакустичну систему, чотири торпедних апарати і запасні торпеди», — ділиться своїм досвідом Лупаков.
Не лише риболовецькі судна, але й «наукові» криголами теж виявилися оснащеними спеціальною технікою. Так звані «наукові місії» часто були прикриттям для спостереження за об’єктами інших держав.
«Оці наукові криголами, які нам показували у дитинстві, насправді були розвідувальними кораблями», - розповів дослідник спецслужб Володимир Цибулькін.
Ця практика не завершилася з розпадом СРСР. Сучасна росія продовжує використовувати судна для шпигунських місій і диверсій. Восени 2023 року на дні Балтійського моря було пошкоджено газогін між Естонією та Фінляндією, а також телекомунікаційний кабель між Естонією та Швецією. Поблизу місця інциденту було зафіксовано присутність російського атомного криголама «Севморпуть», що підсилює підозри щодо участі рф у цій диверсії.
Як російський флот перетворився на найнебезпечніших піратів 21 століття, дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Loading...
Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.
Дивись також: