Але чому ж виникають ці нищівні вогняні смерчі? Експерти одностайні: головна причина – знищення лісів Амазонії людиною.
«Пожежі в дощових лісах Амазонії у 2024 році стали наймасштабнішими за останнє століття! Десятки одночасних вогнищ – це жахливий сигнал. Тропічні ліси втрачають вологу і вже за кілька десятків років можуть перетворитися на пустелю», – розповів телеведучий Максим Сухенко у проєкті «Загублений світ».
Слова Максима – це не просто емоційна заява. За ними стоїть гірка правда про те, що відбувається в самому серці Південної Америки. Знищення лісів Амазонії набуло катастрофічних масштабів, і за цим стоять цілком конкретні, хоч і часто нелегальні, інтереси.
Чому ж палає цей неймовірний світ? Уявіть собі фермера, якому потрібна нова ділянка для випасу худоби. Найпростіший і найдешевший спосіб «розчистити» територію – це вогонь. Так само діють і ті, хто хоче звільнити землю під нові плантації сої чи інших культур, які користуються попитом на світовому ринку.
А ще є незаконна вирубка лісу. Цінні породи дерев Амазонії – справжнє багатство, і знаходяться ті, хто готовий ризикувати всім заради швидкого збагачення. Вони нищать вікові дерева, руйнуючи домівки безлічі тварин і птахів, не замислюючись про наслідки.
І, звісно, куди ж без «чорних копачів»? Багаті надра Амазонії ваблять золотошукачів та видобувачів інших корисних копалин. Їхні методи роботи часто варварські, вони нещадно знищують ліс, забруднюють річки, перетворюючи квітучий рай на місячний пейзаж.
Сумно, але факт: попри гучні заклики екологів та масові протести самих бразильців, які вимагають захистити свою унікальну природу, влада не завжди поспішає діяти. Чому? Бо на кону стоять величезні гроші. Навіть сама назва країни – Бразилія – походить від назви цінного червоного дерева «бразил», яке колись приносило шалені прибутки європейським колонізаторам. І, здається, за 500 років мало що змінилося.
Швидкість, з якою зникають вологі тропічні ліси, просто шокує – півтора футбольних поля щохвилини! Уявляєте? Кожної хвилини ми втрачаємо не просто дерева, ми втрачаємо цілі екосистеми, безцінні види тварин, багато з яких існують лише тут. Вони стають першими жертвами ненаситної людської жадоби.
Історія Амазонії тісно переплетена з історією завоювань та пошуком багатств. Ще коли перші білі колонізатори дісталися великих міст ацтеків, майя та інків, вони одразу зрозуміли – тут є золото. І ця жага до наживи, схоже, й досі керує багатьма.
Але чи розуміємо ми, чим загрожує ця бездумна гонитва за прибутком? Загибель Амазонських лісів – це не далека проблема десь там, за океаном. Це пряма загроза і для нас з вами.
Подумайте самі: ці ліси – легені нашої планети, вони виробляють кисень, яким ми дихаємо. Їхнє знищення призведе до катастрофічних змін клімату, до ще більших повеней, ураганів та засух. Ми втратимо неймовірне біорізноманіття, безцінні види рослин, які могли б стати ліками від майбутніх хвороб. Порушиться водний баланс на цілому континенті, що призведе до нестачі прісної води.
Крім того, в джунглях Амазонії досі мешкають племена, які називають «неконтактними». Більше про це – ц сюжеті проєтку «Загублений світ» просто зараз:
Loading...
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також: