Втрачений скарб української історії: чому більшовики полювали на таємничий архів козацького роду Кочубеїв?

Українські палаци. Золота доба

Члени родини ховали його у таємній кімнаті маєтку в селищі Диканька на Полтавщині…

Мало хто знає, але в селищі Диканька на Полтавщині, колись стояв один із найрозкішніших палаців України кінця 19-го сторіччя. А належав він козацькому роду Кочубеїв, члени якого мали найвищий в Російській імперії князівський титул, пожалуваний родині самим імператором. Окрім палацу, на величезній території були побудовані прекрасні сади і навіть тенісні корти, але найважливіше – в маєтку зберігався родинний архів.

«Там містилися відомості про нашу історію і особливо про той момент, коли Іван Мазепа перейшов на сторону шведського короля Карла XI і пішов проти Петра. – розповів дослідник історії Акім Галімов. – Родинні документи Кочубеїв для нашої історії – це найцінніший скарб, що розміщувався в палаці. Крім таємниці Гетьмана Мазепи, ці документи містять також інформацію про те, як Російська імперія нищила залишки козацької автономії на лівому березі Дніпра і поглинула ці території».

Рід Кочубеїв був наймогутнішим в усій Російській імперії, яка тоді контролювала українські землі. Але їхнє розмірене життя, змінила більшовицька революція 1917 року. Дізнавшись про неї, вони поспіхом залишили маєток і виїхали до Європи. І майже слідом за ними до палацу приїхали з обшуком більшовики. В спогадах одного із червоних партизан було написано, що тоді із палацу вивезли дуже багато золота, але у них було додаткове завдання.

«Їм потрібно було знайти кочубеївський архів. – розповіла співробітниця місцевого краєзнавчого музею Ганна Золотайко – Вони передивилися весь палац і ніде не було ніяких документів. І потім, випадково, за великим портретом Василя Кочубея вони натрапили на таємні двері, за якими був архів. Вони пишуть, що на поличках лежали обережно зв'язані документи».

Де зараз знаходиться архів – невідомо. Він і будь-які відомості про нього після вилучення з маєтку наче розчинився у повітрі. Але навіщо ці документи про давню історію України так були потрібні більшовицькій владі?

«Доля кочубеївського архіву – це біль нашої історії. Росіяни століттями полювали саме на наші архіви, вилучали їх, закривали до них доступ, а потім переписували нашу історію на свій розсуд, не переймаючись тим, що хтось колись дізнається правду. Саме тому нам дуже важливо сьогодні зберігати та досліджувати те, що у нас залишилося», - каже Акім Галімов.

Подробиці про страту за донос Василя Леонтійовича Кочубея Іваном Мазепою, про вибір його онука між коханням і служінням імператору, і про сам палац неймовірної краси у селищі Диканька, від якого зараз нічого не залишилося, дивись у проєкті «Українські палаци. Золота доба» просто зараз:

Читай також:

07072025
Спека може змусити нас мріяти про кондиціонер навіть дорогою до магазину...
07072025
Це сталося під час риболовлі на легендарній іспанській річці Ебро. 
07072025
На нас чекають як палюча спека, так і довгоочікувані дощі.
Загадкові смерті, примарні попередження та стародавні прокляття – ці теми завжди вабили уяву людства.