В сучасному світі ми вже звикли до пропаганди, але мало кому відомо, що своє коріння цей спосіб впливу на суспільну думку бере ще з давніх часів. Гарний приклад тому трапився в Україні в 17-му столітті, коли частина українських земель належала Польщі.
На Львівщині на трасі Київ-Чоп знаходиться Підгорецький замок. Першим власником цього стародавнього палацу був польський полководець Станіслав Конецпольський на початку 17-го століття. У цей самий час жив і відомий український гетьман Богдан Хмельницький. Вони знали один одного, обидва були полководцями і служили польському королю, але цілі у них були різні.
«Станіслав Конецпольський мріяв про сильну польську державу, про посилення Польщі і її впливів. А Богдан Хмельницький, як відомо, навпаки, намагався позбутися його і боротися за незалежність України», - розповів дослідник історії Акім Галімов.
Тому, коли наш гетьман підняв повстання, поляки почали поширювати про нього купу різні чутки.
«Вони розповідали, що нібито Богдан Хмельницький користується посудом, виготовленим із людських кісток. Також на парадному портреті Хмельницького поляки домалювали йому цапині роги і ослині вуха», - каже Акім Галімов.
Але навіщо вони так робили? Все доволі просто. В епоху, коли не було телебачення чи Інтернету, поширення такої карикатури та чуток мало сильний пропагандистський ефект, спрямований на демонізацію ворога.
Більше про історію Підгорецького замку та його власників, дивись у проєкті «Українські палаци. Золота доба»:
Читай також:
- Вілла Терещенків: сто років тому в селі під Житомиром вирощували ананаси та пекли французьку випічку
- У Києві відбувся спеціальний показ історичного документального циклу Акіма Галімова «Українські палаци. Золота доба»
- Власні гроші та соцпакет для робітників: у 19-му столітті на Львівщині існувало царство, якого немає на історичних картах