Прогресивна конституція кримських татар 1917 року: Крим намагалися перетворити на нову Швейцарію

Справжня історія

Це була мрія лідера Кримсьої Демократичної Республіки Номана Челебіджіхана…

Кримська Демократична Республіка була проголошена в грудні 1917 році. Її лідером став Номан Челебіджіхан, видатний кримськотатарський політичний діяч. Він організував перший курултай (орган народного представництва) і став першим головою уряду республіки.

Челебіджіхан мріяв перетворити Крим на нову Швейцарію. Його метою було створення прогресивної та процвітаючої країни. Він разом зі своїми соратниками написав Конституцію Кримської Демократичної Республіки. Цей документ ліквідував поділ людей на стани та гарантував жінкам право голосу і право обіймати найвищі державні посади.

«У той час такі можливості були далеко не в усіх жінок Європи. До складу уряду увійшла жінка – донька Ісмаїла Гаспринського, Шафіка, якій доручили опікуватися освітою», - розповів дослідник історії Акім Галімов.

Курултай ухвалив цю прогресивну Конституцію і обрав уряд. За словами директора галузевого архіву СБУ та історика Андрія Когута, завдяки Челебіджіхану кримськотатарська нація пройшла шлях до самоусвідомлення:

«Він був надзвичайно авторитетною людиною серед кримських татар і для всього Криму».

У грудні 1917 року кримські делегати двічі приїздили до Києва. Вони обговорювали входження Кримської Демократичної Республіки до УНР на правах автономії. Проте, менш ніж за місяць, всі ці перемовини перервалися. Причиною став напад більшовицької армії, яка захопила Крим. Більшовики влаштували масовий терор, розстрілюючи нелояльних цивільних, виправдовуючи це класовою боротьбою.

Прогресивна Конституція Кримської Демократичної Республіки стала символом прагнення до свободи і рівності.

Більше подробиць - у проєкті «Справжня історія Криму» просто зараз:

Читай також:

Новини

Всі новини
Це нещастя сталося в 1943-44 роках, але досі залишається однією з найбільш болючих тем…
Це було колективне рішення радянської влади, а не «подарунок»…
Більшість сучасних дослідників погоджуються з гіпотезою, що…
Дивитись більше