Чому Крим насправді повернули Україні: міфи та реальність 1954 року

Справжня історія

Це було колективне рішення радянської влади, а не «подарунок»…

У 1954 році Крим був переданий Україні, і ця подія залишається одним із найгучніших моментів в історії радянської політики. Російська пропаганда часто подає це як «подарунок» Україні від Микити Хрущова, але реальна причина передачі півострова полягала в іншому – глибокій економічній кризі та невдалих спробах радянської влади врятувати регіон після Другої світової війни.

Після закінчення війни Крим перебував у жалюгідному стані. Основні міста, такі як Севастополь, Сімферополь та Феодосія, були повністю зруйновані. Кримські татари, яких масово депортували в 1944 році, складали половину населення півострова. Їх примусове виселення спричинило серйозну сільськогосподарську кризу. А спроби заселити Крим вихідцями з центральних регіонів росії не увінчалися успіхом.

«Нові переселенці не мали уявлення про місцеві кліматичні умови та особливості ведення сільського господарства. Врожайність різко знизилася, а екологічна ситуація погіршувалася. Переселенці нераціонально використовували запаси джерельної води, що ще більше поглиблювало проблему», - розповів старший науковий співробітник національного заповідника Софія Київська, де зберігаються унікальні архівні документи, Олександр Джанов.

До початку 1950-х років Крим опинився в критичному стані. Міста лежали в руїнах, порти та заводи не працювали, а продуктів майже не було. Півострів став найбільшою економічною проблемою Радянського Союзу. Партійне керівництво почало шукати шляхи вирішення цієї ситуації, і врешті-решт прийшло до висновку, що передача Криму Україні може врятувати регіон.

«Проте російська пропаганда розганяла міф про те, що передача Криму була «подарунком» Україні до 300-річчя Переяславської угоди. Однак у жодному документі це не згадується, і головними причинами були саме економічні труднощі», - розповів дослідник історії Акім Галімов.

В фондах національного заповідника Софія Київська зберігаються унікальні документи про цей період часу. Більше про повернення Криму Україні дивись у відео:

Читай також:

Києво-Печерська лавра – це не лише духовний центр, а й місце, овіяне незліченними легендами та містичними історіями. 
Забудьте про розкішні готелі та сплановані екскурсії. Сучасний туризм змінюється, і його шанувальники шукають справжніх пригод.
У світі, де океани стогнуть під тиском людської діяльності, з’являються незвичайні геро.
Сьогодні слово «майдан» стало символом гідності та боротьби за свободу...
14072025
Відкриття відбулося у наменитій гробниці маркіза Хайхуня, що розташована в провінції Цзянсі, Східний Китай.