750 км книжкових полиць: у Швеції зберігаються прадавні документи з маловідомими фактами з історії України

Справжня історія

Як невідомі скарби української історії потрапили до Швеції…

У військовому архіві Швеції зберігається понад мільйон різних історичних мап, значна частина яких стосується історії України. Ці документи майже не досліджені українськими науковцями. Але чому у Швеції так багато документів про Україну?

Марина Тратнер, юристка з України, яка вже багато років живе у Швеції, розповідає про історичні зв'язки між нашими країнами.

«Швеція і наша Русь підтримували родинні зв'язки ще з часів Ярослава Мудрого. Інгігерда була шведською принцесою, яка одружилася з Ярославом Мудрим, і з тих часів підтримувалися постійні союзи і контакти між нашими країнами», - зазначає Тратнер.

Крім того, у XVII столітті, під час події, відомої як «шведський потоп», шведська армія разом із союзниками вторглася на територію Речі Посполитої, швидко окупувавши її. Українські землі, які тоді перебували під владою Польщі, також опинилися під шведським контролем. Під час цієї війни шведи вивезли цінні історичні документи, які досі зберігаються в місцевих архівах.

«В держархіві Швеції зберігається 750 км книжкових полиць! Є різні відділення та розділи, які пов'язані з історією України. Коли я почала це досліджувати, то мені було цікаво дізнатися історію моєї шведської родини. Але так сталося, що дослідження перейшло в історію України, бо я почала ідентифікувати документи, пов'язані з нашою історією, але невідомі в Україні», - розповідає Марина Тратнер.

Серед унікальних артефактів, що зберігаються у Швеції, є перша в історії мапа, присвячена власне Україні, на якій вказана саме така назва нашої країни. І саме вона відповідає на питання, хто першим прийшов на території сучасної Донеччини та Луганщини, і хто по праву може називати ці землі своїми.

Подробиці – у проєкті «Справжня історія Донбасу» просто зараз:

Читай також:

Новини

Всі новини
Археологи знаходили ці моделі під час розкопок у древніх трипільських поселеннях…
Археологічні розкопки показали, що трипільці зводили двоповерхові будинки…
Унікальні документи про нього і історію нашого міста зберігає архів Уельсу…
Дивитись більше