Серед останків неандертальців, які мешкали в печері у Франції, дослідники знайшли стегно сучасної людської дитини, пише видання Iflscience. Однак, помітивши відмінності між стародавньою клубовою кісткою та кісткою новонароджених, автори нового дослідження, опублікованого в журналі Scientific Reports, стверджують, що немовля може представляти раніше невідому ранню лінію Homo sapiens.
Печера Гротт-дю-Ренн є одним з найцікавіших місць палеоліту в Європі, оскільки вважається, що вона була заселена приблизно в той час, коли сучасні люди змінили неандертальців. У печері дослідники виявили велику кількість кам’яних знарядь, які є репрезентативними техно-культурним комплексом Шательперона , який виник у цей перехідний період.
Вчені розділилися щодо того, який саме вид винайшов цю індустрію: деякі вважають, що неандертальці придумали її самі, інші стверджують, що це була робота анатомічно сучасних людей (AMH), а треті припускають, що два гомініди могли працювати разом. Цікаво, що до цього часу лише останки неандертальців були знайдені в шательперонському шарі в Гротт-дю-Ренн, хоча скам’янілості сучасних людей були помічені в інших печерах, пов’язаних з цими предметами.
У світлі цієї триваючої дискусії, нещодавно проаналізований таз, можливо, просто спрямував розповідь у новому напрямку. Порівнюючи зразок з двома відомими стегновими кістками неандертальця та 32 нещодавно померлими новонародженими, автори дослідження відзначають, що його форма значно відрізняється від клубової кістки неандертальця та більше відповідає морфології AMH.
Однак стародавнє стегно також трохи виходило за межі варіацій, які спостерігаються у сучасних людських немовлят, демонструючи «більш латерально орієнтовану задню-верхню ості клубової кістки».
«Ми припускаємо, що це пов’язано з його приналежністю до ранньої сучасної людської лінії, морфологія якої дещо відрізняється від сучасних людей», — пишуть автори дослідження. Зазначаючи, що цей родовід ніколи раніше не був задокументований.
Дослідники кажуть, що немовля, ймовірно, було членом популяції AMH, яка співіснувала з останніми неандертальцями під час переходу від середнього до верхнього палеоліту, 41 000–45 000 років тому. Крім того, присутність цих стародавніх сучасних людей у Гротт-дю-Ренн свідчить про те, що вони, можливо, жили поряд з неандертальцями в той час, коли з’явилася шательперонська промисловість. Це, у свою чергу, означає, що розвиток шательперонів міг бути «результатом культурної дифузії або процесів акультурації з можливим змішуванням населення між двома групами».
Іншими словами, неандертальці, можливо, вдосконалили свої технології після спостереження за своїми сучасними сусідами-людьми, що призвело до гібридної промисловості, яка стала домінувати в деяких частинах Європи, поки не зникли останні неандертальці.
Читай також:
- За час війни українські військові знищили 315 літаків і 314 гвинтокрилів окупантів: бойові втрати ворога станом на 17 серпня
- Президентство, новий заколот чи смерть: яке майбутнє чекає на колишнього кухаря путіна пригожина?
- «Територіями не торгуємо!»: Київ жорстко відреагував на слова керівника апарату генсека НАТО