Це призведе до того, що деякі дні стануть рекордно короткими. Не хвилюйтеся, ваші годинники все ще показуватимуть 24 години, але вчені фіксують дивовижні зміни.
За даними Live Science, 9 липня, 22 липня та 5 серпня 2025 року очікується, що гравітаційний вплив Місяця призведе до значного прискорення обертання Землі. Це означає, що кожен із цих днів буде на 1,3–1,51 мілісекунди коротшим, ніж звичні 24 години. Звучить неістотно, але для вчених це надзвичайно важливі коливання.
Чому дні стають коротшими?
Обертання Землі, тобто час, за який планета робить повний оберт навколо своєї осі (приблизно 86 400 секунд), залежить від багатьох факторів. Серед них – положення Сонця та Місяця, зміни магнітного поля Землі та навіть розподіл маси на самій планеті.
Наприклад, 1-2 мільярди років тому день тривав лише близько 19 годин, оскільки Місяць був набагато ближче, і його гравітаційне тяжіння сильніше прискорювало обертання Землі. Однак, оскільки Місяць поступово віддаляється від нашої планети, дні в середньому подовжуються.
Проте останніми роками вчені фіксують неочікувані зміни. У 2020 році дослідники виявили, що Земля обертається швидше, ніж будь-коли з початку ведення записів у 1970-х роках. Ми навіть пережили найкоротший за всю історію спостережень день 5 липня 2024 року, який був на 1,66 мілісекунди коротшим за звичайні 24 години, за даними timeanddate.com.
Так чому ж зараз Земля прискорюється?
Річард Холм, геофізик з Ліверпульського університету, пояснив, що 9 липня, 22 липня та 5 серпня 2025 року Місяць перебуватиме на найбільшій відстані від екватора Землі. Це змінить вплив його гравітації на вісь обертання нашої планети. Коли Місяць наближається до полюсів, обертання Землі прискорюється, що робить дні коротшими.
Ці коливання є природними, але нещодавні дослідження показують, що й діяльність людини також впливає на обертання планети. Дослідники NASA підрахували, що рух льоду та ґрунтових вод, пов'язаний зі зміною клімату, збільшив тривалість наших днів на 1,33 мілісекунди на століття між 2000 і 2018 роками.
Навіть поодинокі події можуть мати вплив. Наприклад, землетрус у Японії 2011 року скоротив тривалість дня на 1,8 мікросекунди. Сезонні зміни також відіграють роль. За словами Річарда Холма, у північній півкулі, де більше суші, влітку на деревах з'являється листя. Це призводить до переміщення маси від землі над землею – далі від осі обертання Землі. Це схоже на фігуриста, який притискає руки до тіла, щоб прискоритися, і витягує їх, щоб сповільнитися. Коли маса Землі влітку віддаляється від ядра, швидкість її обертання повинна зменшуватися, а тривалість дня – збільшуватися.
Єдина ситуація, коли ми відчуємо зміну часових поясів, це якщо різниця між тривалістю дня перевищить 0,9 секунди (або 900 мілісекунд). Такого ніколи не траплялося протягом одного дня. Однак з плином років наші годинники дійсно розсинхронізуються з фактичним положенням планети. Цей процес контролює Міжнародна служба обертання Землі та систем відліку (IERS), яка за потреби додає «високосну секунду» до Всесвітнього координованого часу (UTC), щоб повернути нас у відповідність з реальністю.
Читай також: