Таємниці Неоліту: чому 8 000 років тому європейці ходили з 5,5-сантиметровими дірками в черепах?

Деякі отвори були більше 10 сантиметрів у діаметрі…

У неолітичні часи в Європі люди ходили з дірками в черепах. Ці отвори досягали 5,5 сантиметрів у діаметрі. Це була поширена хірургічна процедура, відома як трепанація. Археологи знайшли багато таких черепів на археологічних розкопках по всьому світу, пише видання iflscience, посилаючись на дослідження, опубліковане в журналі World Neurosurgery.

Дослідники проаналізували 41 череп з Франції, які зберігаються в музеї Musée de l'Homme у Парижі. Цим черепам від 8 000 до 4 000 років. 159 черепів мали ознаки трепанації. Вчені виміряли ці отвори і дізналися, що їх ширина варіюється від 2,95 до 5,43 сантиметрів.

Деякі отвори були більше 10 сантиметрів у діаметрі. Незважаючи на такі великі отвори, більшість пацієнтів виживали після операції. Це свідчить про високий рівень майстерності стародавніх хірургів. Можливо, вони стерилізували свої інструменти. Також могли використовувати рослини з болезаспокійливими або антибіотичними властивостями.

Причини трепанації в доісторичні часи невідомі. Деякі вчені вважають, що це могло зменшувати внутрішньочерепний тиск. Інші вважають, що це було пов'язано з вірою в демонів, які викликали напади.

Незалежно від причин, трепанація є важливим кроком в історії хірургії. Це допомагає нам зрозуміти розвиток нейрохірургії.

Читай також: