Несподіване відкриття: пожежа в соборі Нотр-Дам показала дослідникам дивовижні таємниці його будівництва

Бригади почали роботу над собором у 1163 році та закінчили у 1345 році…

Пожежа 2019 року в Соборі Паризької Богоматері знищила дерев’яний дах готичної споруди та повалила її культовий шпиль. Але катастрофа має невелику перевагу: через пожежу та процес реставрації, що триває, дослідники отримують безпрецедентний погляд на внутрішню роботу собору, пише видання Smithsonianmag.

Відповідно до статті, опублікованої в журналі PLOS One, були знайдені великі залізні скоби, які скріплюють кам’яні блоки собору. У світлі цього несподіваного відкриття вчені кажуть, що Нотр-Дам є першим відомим готичним собором, де так широко використовували залізо як будівельний матеріал.

Бригади почали роботу над собором у 1163 році та закінчили у 1345 році. Тепер дослідники знають, що вони використовували потужні залізні скоби — довжиною майже 20 дюймів і вагою від 3 до 9 фунтів — для зміцнення кам’яних блоків, з яких складаються стіни собору, проходи нефів і трибуни. До пожежі скоби підтримували несучі частини собору, «що вказує на те, що залізо суттєво покращило структурну цілісність собору», як пише Ісаак Шульц з Gizmodo .

Залізо також служило естетичним цілям: скоби дозволили середньовічним будівельникам побудувати велику, міцну конструкцію, яка виглядає тонкою та витонченою.

«Порівняно з іншими соборами, такими як Реймс, структура Нотр-Дам у Парижі легка й елегантна», — каже історик мистецтва з Університету Алабами Дженніфер Фелтман.

Будівельники у Франції встановили залізну арматуру в інших середньовічних соборах, зокрема в Бове, Шартрі та Бурже. Однак ці споруди були побудовані після Нотр-Даму.

Дослідники проаналізували 12 історичних пам’яток собору. Використовуючи радіовуглецеве датування, вони дізналися, що вони були виготовлені на ранніх етапах будівництва, приблизно в 1160 році. Вони також сподіваються дізнатися, звідки взялося залізо.

«Ми намагаємося з’ясувати, локальне воно чи більш віддалене, — каже історик з університету Paris 8 провідний автор Максим Л’Ерітьє – Існують також різні джерела руди залежно від того, в 12 чи 13 столітті відбулося будівництво. Ми знаємо, що єпископ (собору) помер наприкінці 12-го століття, тому можливо, що новий ресурс руди був використаний роками пізніше. Ми повинні знати більше за рік-два».

Окрім залізних скоб, реставраційні роботи розкрили деякі інші дивовижні таємниці: минулої весни археологи знайшли два свинцевих саркофаги, поховані під підлогою собору Нотр-Дам. У грудні вони  оголосили, що впізнали один набір останків як Антуана де ла Порта, верховного священика, який помер у 1710 році. В іншій труні знаходився скелет невпізнаного чоловіка, ймовірно, вершника, з більш раннього періоду.

Можливо, буде більше відкриттів. Вчені продовжують наполегливо досліджувати та ремонтувати собор, який планується знову відкрити в грудні 2024 року .

Читайте також:

Мамай-гора – це не просто пагорб на березі Каховського водосховища. Це справжня скарбниця минулого, одне з найбільших поховань на Євразійському континенті, що зберігає тисячолітні таємниці скіфів.
04072025
Українці, готуйтеся до справжнього літнього вікенду! 
Ця історія розкриває темні таємниці, що стосуються вбивств, крадіжок та організованої злочинності, яка діяла під прикриттям найвищих ешелонів МВС СРСР.
04072025
Хочеш стабільну роботу — зверни увагу на старі добрі робітничі спеціальності...
04072025
П'ятниця! Довгоочікуваний фінал робочого тижня, коли можна нарешті відкинути буденні турботи та зануритися у світ справжнього чоловічого кіно.