Нефритову маску та людські кістки з вирізаними ієрогліфами знайшли в гробниці невідомого царя майя

Поховання датоване приблизно 350 роками до нашої ери…

Гватемальські археологи оголосили про захопливе відкриття – королівську гробницю майя, яка може мати стосунок до «раніше невідомого» правителя. Гробниця, датована приблизно 350 роками до нашої ери, розташована на археологічній ділянці Чочкитам в густому тропічному лісі Петен на півночі Гватемали, пише видання smithsonianmag.

Вчені виявили гробницю, використовуючи технологію лідарного сканування – отримання та обробки інформації про віддалені об'єкти за допомогою активних оптичних систем, що використовують явища відбиття світла і його розсіювання в прозорих і напівпрозорих середовищах.

 «Таке відкриття трохи схоже на виграш у лотерею з точки зору інформації, — каже провідний археолог розкопок Франсіско Естрада-Беллі. – Це відкриває вікно в незрозумілий час, про який ми маємо дуже мало текстів».

 Під час розкопок знайдено не лише саму гробницю, але й неймовірні артефакти, які свідчать про велич і вплив загадкового правителя. Кам'яна стеля гробниці рухнула з плином часу, але сама гробниця залишилася майже неушкодженою. Всередині археологи виявили нефритову маску, раковини рідкісних молюсків і вирізьблені людські стегнові кістки, прикрашені ієрогліфами.

Нефритова маска, яку використовували для королівських поховань, ймовірно, символізувала бога гроз майя. Раковини молюсків, що використовувалися як валюта та коштовності, свідчать про багатство та вплив цього короля. Різьблення на стегнових кістках вказують на зв'язок правителя з державами майя Тікаль і Теотіуакан.

Вчені планують провести аналіз ДНК кісток та продовжити розкопки, щоб розкрити ще більше втрачених скарбів та вивчити більше про цього таємничого правителя і його епоху.

Читай також:

Фото: Франциско Естрада-Беллі / Університет Тулейна

01072025
На глибині 600 метрів під Карибським морем лежить корабель, навантажений золотими монетами, сріблом та смарагдами...
01072025
Федерація стронгмену України спільно з Міністерством у справах ветеранів України та Коростенською міською радою провела V етап Всеукраїнського турніру для ветеранів війни «Сильні України». 
Ми звикли бачити його портрети у шкільних підручниках, але Іван Франко — це не просто сторінка історії. Це постать, що вражає своїм масштабом та впливом, і про яку варто говорити по-новому. 
Історія, міфи та сьогодення переплітаються, створюючи неймовірні сюжети. 
Найкращі пілоти дронів з усього світу злітаються сюди, щоб кинути виклик пекельній трасі, прокладеній у величезній печері.
30062025
Учасниками інклюзивних змагань стали ветерани війни, військовослужбовці, представники силових структур.