Дослідники знайшли докази використання доісторичного клею 20 000 років тому

За словами вчених, це перше свідчення залишків клею…

Дослідники з UNED і Мадридського автономного університету (UAM) знайшли докази використання клею для кріплення мисливських наконечників з каміння до древка стріл приблизно 20 000 років тому, передає HeritageDaily, посилаючись на статтю в Journal of Archaeological Science: Reports.

Як зазначає видання, вчені проаналізували солютрейські наконечники, знайдені в печері Ель-Буксу, розташованої в князівстві Астурія, Іспанія. Археологи, які проводили розкопки, довели існування кількох палеолітичних поселень, виявивши ряд інструментів. Це свідчить про те, що печера була місцем сезонного полювання на молодих оленів, кіз та серн.

Дослідження знайдених кам'яних мисливських наконечників було проведено за допомогою інфрачервоного мікроскопічного аналізу, який вказав на те, що палеолітичні мисливці використовували суміш соснової смоли та бджолиного воску як клей для кріплення головок до древка стріл.

За словами дослідників, це перше свідчення залишків клею, що використовувався в цьому типі солютрейських наконечників. Клейка речовина були знайдена на задній стороні снаряда на місці стику виїмки та кінчика.

«Соснова смола є дуже міцним клеєм, але вона втрачає свою міцність під час ударів, яким піддаються наконечники у процесі використання. Саме тому смолу змішували з бджолиним воском, щоб отримати еластичнішу клейову речовину», - сказав професор Франциско Хав’єр Муньос з UNED, повідомляючи про відкриття.

Крім того, печера Ель-Букс містить доісторичне мистецтво Солютрейського та Магдаленського періодів, включаючи зображення тварин (коні та олені), а також геометричні фігури, що можуть бути ранніми зображеннями стародавніх мисливських пасток. 

Читайте також:

Фото: UNED