Цей день, відомий як День бабака, прийшов до нас із Північної Америки, де його відзначають ще з 1886 року. За традицією саме поведінка цього гризуна має визначити, коли прийде весна.
- Прикмети на День бабака:
- Якщо бабак не побачить тіні та спокійно вийде з нори, весна буде ранньою.
- Якщо ж бабак бачить свою тінь у сонячний день і повертається в нору, весна затримається ще на кілька тижнів.
Ці прикмети сьогодні активно застосовуються у багатьох країнах, і навіть в Україні є свої бабаки-прогнозисти, як-от харківський Тимко та львівська Маруся. До того ж українці традиційно святкують День бабака в день Стрітення Господнього, додаючи у святкування ще більше народних обрядів та спостережень за природою.
- Прогнози бабака Філа:
Традиція передбачати погоду за допомогою бабака виникла в Німеччині, а потім була перенесена до Америки німецькими колоністами. Саме бабак став головним героєм свята завдяки своїй здатності прокидатися з зимового сну 2 лютого. За стародавніми віруваннями, якщо тварина бачить свою тінь, це означає, що зима буде тривати ще 6 тижнів. Якщо ж бабак не бачить своєї тіні, весна настане раніше.
Цей народний метод прогнозування погоди став важливою частиною культури північноамериканців, а сама подія — символом наближення весни, хоча й не зовсім точним в науковому плані.
Серед кліматологів існує великий скептицизм щодо точності таких передбачень. Вони вважають, що наукові факти та метеорологія не мають нічого спільного з поведінкою бабака, тому точність прогнозу Філа, згідно з дослідженнями, становить лише 39%. На відміну від цього, точність цього прогнозу, за словами прихильників та дослідників свята, варіюється від 75% до 90%.
- Прогноз Гідрометцентру на лютий 2025 року:
Хай там як, і що б не передбачив бабак, точніший прогноз погоди ніхто не скасовував.
Середня місячна температура повітря передбачається від 3° морозу до 2° тепла, що на 1,5-2° вище за норму.
Місячна кількість опадів очікується від 25 до 65 мм, що менше за норму.
Абсолютний мінімум температури повітря — від 24 до 39° морозу, на півдні Одещини та в Криму від 15 до 23° морозу.
Абсолютний максимум температури повітря — від 12 до 20° тепла, в Криму, південних, Вінницькій, Івано-Франківській та Чернівецькій областях місцями від 21 до 24°, на високогір’ї Карпат від 9 до 11° тепла.
День Бабака — це не лише захопливий звичай, що приносить розвагу, але й чудова нагода для роздумів про те, наскільки тісно ми зв’язуємо наші уявлення про погоду з природними знаками. Чи варто покладатися на прогнози Філа? Чого й ні, але все ж таки подивитись реальний прогноз треба, проте свято точно варте уваги. Тож, навіть якщо бабак не потрапить у прогноз, зима продовжиться, і весна колись все одно прийде!
Читай також: