Космічне «цунамі»: 14 мільйонів років тому Земля, можливо, зіткнулася із гігантською позаземною «хвилею»

Alyssa A. Goodman/Harvard University

За висновками деяких вчених, саме ця подія могла призвести до льодовикового періоду.

Наша Сонячна система, подорожуючи галактикою, час від часу стикається з різними космічними явищами. Нещодавнє дослідження показало, що одне з таких зіткнень, яке відбулося 14 мільйонів років тому, могло суттєво вплинути на клімат нашої планети.

Як пише видання livescience, завдяки спостереженням місії Gaia Європейського космічного агентства, вчені виявили, що в той час Сонячна система пройшла через щільну область зореутворення в напрямку сузір'я Оріона. Цей регіон є частиною величезної структури, відомої як хвиля Редкліффа, яка простягається на 9000 світлових років.

Коли наша система проходила через цю хвилю, вона могла зазнати посиленого потоку міжзоряного пилу. Цей період збігається з переходом Землі від теплішого клімату до холоднішого, що відобразилося в розширенні антарктичного льодовикового покриву.

Дослідники змоделювали подорож 56 молодих зоряних скупчень, пов'язаних із хвилею Редкліффа, і виявили, що Сонячна система перебувала в найближчій точці до регіону Оріона приблизно 14 мільйонів років тому, наближаючись на 65 світлових років до двох місцевих запилених зоряних скупчень.

Моделювання показує, що Сонячна система провела близько 1 мільйона років у цій щільній зоні, що збігається з переходом Землі до холоднішого клімату. Це вказує на можливість того, що міжзоряний пил міг блокувати частину сонячного випромінювання, прискорюючи охолодження планети.

Однак, виявити докази цього явища буде нелегко, оскільки геологічний літопис для ізотопу заліза-60 закінчується 10 мільйонів років тому.  Вчені також припускають, що інші місця в Сонячній системі, такі як глибокі кратери на Місяці, можуть зберігати докази цього космічного зіткнення.

Читай також:

01072025
Федерація стронгмену України спільно з Міністерством у справах ветеранів України та Коростенською міською радою провела V етап Всеукраїнського турніру для ветеранів війни «Сильні України». 
Ми звикли бачити його портрети у шкільних підручниках, але Іван Франко — це не просто сторінка історії. Це постать, що вражає своїм масштабом та впливом, і про яку варто говорити по-новому. 
Історія, міфи та сьогодення переплітаються, створюючи неймовірні сюжети. 
Найкращі пілоти дронів з усього світу злітаються сюди, щоб кинути виклик пекельній трасі, прокладеній у величезній печері.
30062025
Учасниками інклюзивних змагань стали ветерани війни, військовослужбовці, представники силових структур.  
30062025
У сучасному ритмі життя більшість українців пильно стежать не лише за новинами, а й за цифрами у своїх платіжках...